توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

بررسی و شناخت انواع حشرات دارای 192 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی و شناخت انواع حشرات کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

حشرات :
حشرات از قدیمی ترین ساكنان كره زمین بوده و بیشتر از 300 میلیون سال است كه روی كره زمین سكونت دارند در صورتی كه از پیدایش انسان یك میلیون سال می گذرد. این زندگی طولانی موجب گردیده است كه حشرات خود را با عوامل نامساعد زمینی سازش داده و در هر شرایطی به زندگی خود ادامه دهند. در حال حاضر، این موجودات را می توان جز در بعضی از نواحی خیلی سرد قطبی و نواحی خاصی از عمق اقیانوس ها، در سایر نواحی مانند مناطق خیلی گرم استوائی، داخل جشمه های آبكرم، در عمق آبها، در كویرهای بی آب و علف، در جلگه های سبز و خرم، در اعماق زمین، در ارتفاعات بالای جو و در داخل معادن نفت مشاهده كرد.
حشرات از جهات مختلف یكی از دشمنان سرسخت و دائمی انسان محسوب شده و گروهی از آنها تمام فعالیتهای حیاتی و سلامتی انسان و حیوانات را تهدید می نمایند. بیماریهای مالاریا، تیفوس، طاعون، تب راجعه و بسیاری دیگر از بیماریهای انگلی و مسری در انسان و جانداران اهلی بوسیله حشرات انتقال می یابند.
خسارت و تهدید حشرات مخصوصاً روی گیاهان از موقع كاشت تا برداشت و همچنین روی محصولات انباری قابل توجه است. بدین ترتیب كه با تغذیه از قسمتهای گیاه مانند برگ، گل، میوه، شاخه، تنه و ریشه موجب خسارت و یا مرگ آن می شود. بعضی از حضرات با مكیدن شیره گیاه باعث انتقال بیماریهای ویروسی، باكتریائی، میكوپلاسمائی، و قارچی شده و بدین وسیله موجب بروز اپیدمی ها و خسارت هائی روی گیاهان می گردند.
حشرات از فراوان ترین جانوران روی زمین هستند و سه چهارم تا چهار پنجم همه آنها را تشكیل می دهند. تا كنون حدود یك میلیون گونه حشره شناخته شده كه در كشاورزی تقریباً هزار گونه از آنها به عنوان آفت ذكر گردیده است. بعضی تعداد گونه حشرات را در دنیا بالغ بر 20 میلیون گونه حدس می زنند. البته بعضی از گونه ها از نظر انسان مفید بوده مانند زنبور عسل و كرم ابریشم كه مورد پرورش هم قرار می گیرد. در طبیعت هم تعداد زیادی حشرات مفید وجود دارند كه از حشرات مضر و یا آفات تغذیه كرده و بصورت شكارگر (Predator) و یا انگل (parasite) موجب مرگ آنها می شوند. امروزه محققین از این دشمنان طبیعی آفات استفاده كرده و با حمایت و یا پرورش حشرات مفید و رهاسازی آنها در طبیعت با آفات مبارزه بیولوژیك می‌نمایند.
حشرات از شاخه بند پایان (Arthropodes) بوده و به دلیل داشتن سر، قفسه سینه، شكم مجزا (Insects) و سه جفت پای سینه ای (Hexapoda) از بند پایان متمایز می‌گردند. تعداد حلقه ها یا بندهای بدن حشرات مجموعاً 21 عدد است كه به ترتیب 6 حلقه سر، 3 حلقه قفسه سینه و 12 حلقه شكم را تشكیل می دهد.
جلد بدن در حشرات به منزله اسكلت خارجی است و بدن را در برابر عوامل نامساعد طبیعی محفوظ نگه می دارد، از خیس شدن در آب، خشك شدن در نتیجه تبخیر زیاد، حمله عوامل بیماریزا، صدمات و ضربات خارجی مصون می دارد و به حشرات امكان زندگی در شرائط متفاوت محیط خارج را می دهد.
جلد از دو طبقه كوتیكول و هیپورم تشكیل یافته، طبقه كوتیكول خود به سه لایه كوتیكول روئی، میانی و درونی تقسیم می شود. هیپورم زیر كوتیكول درونی قرار گرفته و محتوی رنگدانه های مختلف و غدد ترشحی جلدی است. سطح خارجی بدن حشرات دارای تزئینات مخصوصی مانند خار، مو، فلس، دندانه، برجستگی های كنگره ای و دكمه ای و یا به صورت شاخ است و گاهی این برجستگی ها به رشته های عصبی مربوط بوده و زائدهای حسی را به وجود می آورند.
سر (Caput) و ضمائم آن
سر در حشرات به اشكال مختلف مثلثی، كروی، استوانه ای، بیضوی و قلبی دیده می شود. كپسول سر به صورت قطعه واحدی است كه محتوی مغز و ماهیچه های شاخك و آرواره ها است.


قسمت های مختلف سر و محل استقرار آنها:
1- فرق سر (Vertex) در قسمت فوقانی سر
2- پشت سر (Occiput) بین سر و گردن
3- گلو (Galeas) قسمت تحتانی دهان و بعد از سر
4- گیجگاه (Geka) طرفین سر و زیر چشم های مركب
5- گونه (Gena) طرفین سر و زیر چشم های مركب
6- پیشانی (Front) بین دو چشم مركب و گونه ها
7- قطعه زیر پیشانی (Clypeus) بعد از پیشانی
8- اعضای حسی كه شامل یك جفت شاخك، یك جفت چشم مركب و 1-3 عدد چشم سیاه است
9- قطعات دهان (Mouth prats)
10- گردن (Cervix) حد فاصل بین سر و قفسه سینه

شاخك ها (Antenna)
آنتن یا شاخك عضوی است حسی كه در تمام حشرات باستثنای حشرات راسته بی شاخكان و بعضی از لاروها در جلوی سر وجود دارد. شاخك ها دائماً در حركت هستدن و یكی از حساسترین اعضای بدن و مجهز به ضمائم حسی مختلف نظیر حس شنوائی، چشائی، بویائی و تماسی می باشند و از تعدادی مفصل تشكیل یافته كه از نظر شكل و اندازه یكنواخت نمی باشند. هر شاخك مطابق شكل زیر از سه قسمت اسكاپ (Scapus) پدیسل (Pedicellus) و تاژك (Flagellum) تشكیل یافته است.
شكل شاخك در راسته ها و گروه های مختلف رده حشرات متفاوت است و یكی از راه های تشخیص حشرات از روی شكل شاخك و تعداد مفصل آنها می باشد. سیزده نوع شاخك در حشرات دیده می شود كه مطابق شكل زیر شامل اشكال دوكی، نخی، تسبیحی، موئی، چماقی، سنجاقی، اره ای، زانوئی، ورقی، شانه ای، میله ای، مودار و پرورش می باشند.
قطعات دهانی
در حشرات قطعات دهانی شامل لب بالا (Labrum)، یك جفا آرواره (Mandible) یك جفت آرواره پائین (Maxilla) و لب پائین (Labium) است. این قطعات بسته به رژیم غذائی و فیزیولوژی گونه های مختلف متفاوت بوده و به صورت تیپ های ساختمانی گوناگون در آمده اند. این تیپ ها شامل تیپ ساینده Chewing (راست بالان، سخت بالپوشان، لار و پروانه ها و غیره)، تیپ مكنده Siphoning (پروانه)، تیپ piercing(پشه ها)، تیپ لیسنده Spinging (مگس خانگی) و تیپ مختلط Chewing- Lapping (زنبور عسل) می باشند.

قفس سینه (Thorax) و ضمائم آن
قفس سینه از جلو به گردن و از عقب به شكم اتصال دارد و از سه حلقه پیش قفس سینه (prothorax)، میان قفس سینه (Mesothorax) و پیش قفس سینه (Metathorax) تشكیل یافته و در حشرات بالدار دومین و سومین حلقه قفس سینه مجهز به بال می باشد.

پاها (Legs)
پاها از ضمائم قفس سینه و عضو اصلی حركت و راه رفتن حشرات است و بسته به شرائط زندگی حشره تغییرات ساختمانی در آنها مشاهده می شود. هر پا مطابق شكل زیر از قسمت هلی مختلف تشكیل یافته است. تعداد پاهای سینه ای در حشرات سه جفت (6 عدد می باشد) و از این جهت آنها را شش پایان (Hezapoda) می نامند.
رشد قسمت های مختلف پا در حشرات یكسان نیوده و بر حسب محل زندگی و نوع فعالیت حشره متفاوت است و انواع عمده آنها شامل پاهای دونده (سوسری ها)، پاهای رونده (سوسك ها)، پاهای كننده (آبدزدك ها)، پاهای جهنده (ملخها)، پاهای شكاری (شیخك) و پاهای شناوری (سن های آبزی).

بال ها (Wings)
حشرات معمولاً دارای دو جفت بال هستند كه در طرفین حلقه دوم و سوم قفس سینه به بدن متصل می باشند و رشد و ساختمان آنها بسته به محل زندگی و نوع حشره فعالیت متفاوت است. بالها به دو صورت غشائی و كیتینی می باشند بالهای غشائی شفاف و نرم و رگ بندی آنها مشخص است و بالهای كیتینی كه در راسته سحت بالپوشان وجود دارد در عمل پرواز دخالت نداشته و فقط برای حفاظت بالهای زیرین بكار می رود و جنس آنها كیتین و سخت و رگ بندی آنها نامشحص است. تزئینات بالها در حشرات مختلف متفاوت است، چنانكه بال پروانه ها مجهز به فلس های رنگارنگ و بال زنبورها شفاف و فاقد برگ بندی زیاد و بر عكس در بال توریها رگ های طولی و عرضی بال زیاد می باشد. گاهی بالها دارای موها و كركها و ریشك هائی هستند مانند بال تریپس ها. رگ های هر بال دارای اسامی مشخصی هستند كه در كنار شكل زیر ذكر گردیده است.

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir