توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  کارآموزی معماری – نما کاری تحت pdf دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد کارآموزی معماری – نما کاری تحت pdf  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی کارآموزی معماری – نما کاری تحت pdf،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن کارآموزی معماری – نما کاری تحت pdf :

کارآموزی معماری – نما کاری

مقدمه :
در دنیای امروز و آینده فن آوری كارهای اجرایی همراه با نوآوری كه هر روز صنعت ساختمان را متاثر می كند لزوم آموختن هرچه بهتر روش های درست كارهای عملی ساختمانی را ایجاب می كند .

نحوه انتخاب درست و بجای مصالحی چون آجر ، سیمان ، گچ ، بلوك و دیگر مصالح و همچنین طرز درست مصرف كردن آنها از اهمیت فراوانی برخودار می باشد .
از آنجا كه مصالح ساختمان و نیز مصالح جنبی و وابسته ی به آن بسیار فراوان ومتنوع می باشد بنابراین لزوم اجرای عملیات ساختمانی چه در كارگاههای آموزشی و یا در كارگاههای اجرایی ساختمانی كمك شایایی به ما خواهد نمود .

تشكر وقدردانی :
در پایان نهایت سپاس و قدردانی را از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس
گله خیلی و همچنین علیزاده مقدم سرپرست كارگاه شركت فنی و مهندسی ایمن فراز گلستان را دارم و از خداوند آرزوی توفیق روز افزون برای این دو عزیز می نمایم .
بخش اول : آشنایی كلی با مكان كار آموزی

این پروژه مدرسه ای است دو طبقه با اسكلت بتونی و سقف تیرچه بلوك كه دارای 3 قسمت اصلی و كلی می باشد :
1 ـ قسمت شرقی مدرسه كه مربوط به كلاس دانش آموزان می باشد .
2 ـ قسمت مركزی كه ساختمان اداری مدرسه است .

3 ـ قسمت غربی مدرسه كه شامل نمازخانه می شود . نمای این ساختمان كاملا سنگی است پوشش سقف نیز از جنس سفال می باشد . در گذشته در این مكان مدرسه و سرویس وجود داشت كه بعد از تخریب مدرسه و سرویس جدیدی كه 8 چشمه می باشد درست شد ، سقف سرویس هم از جنس سفال است .
4 ـ زمان اجراء كار : این پروژه نزدیك به 3 سال می باشد كه در دست اجراء است و باید تحویل داده شود .
بخش دوم : آموخته های اجرایی

گزارش اصلی :
یكی از عمده كارهایی كه در این مدت مشاهده كردم نصب و جمع كردن داربست بود زیرا مساحت زیادی در این كار مربوط به نصب سنگ بود كه توضیحات بیشتر در پایین توضیح داده می شود .

1 ـ تعریف و هدف از داربست
كارگر تا زمانی كه روی زمین ایستاده ، می تواند تا ارتفاع محدودی كار كند و برای ادامه كار در قسمت بالا ، باید وسیله ای در زیر پای خود قرار دهد . بدیهی است هر چه ارتفاع دیوار بالا رود ، وسیله ی زیر پا هم باید بلندتر شود . این وسیله در كارهای ساختمانی داربست نام دارد . در قدیم برای اجرای ساختمان های بلند ،‌ با ریختن تدریجی خاك به زیر پای بنا ، كف را كم كم بالا می بردند و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می كردند . پس از احداث و انجام ساختمان ، خاك ریخته شده را برمی داشتند تا به كف

اولیه برسند . از یك طرف پر زحمت بودن این عمل و از طرفی نیاز روزافزون به ساختمان های بلند ، انسان را وادار كرد تا از وسیله ای سبك و راحت برای این منظور استفاده و جمع كردن داربست كند . همراه با سبكی و راحتی ، مسأله ی ایمنی ، سرعت در برپایی ، استفاده و جمع كردن داربست هم برای انسان مطرح بود تا بلاخره به داربست های امروزی دست كیافت .

ـ انواع داربست
1 ـ داربست كوتاه :
در ساختمانهایی با ارتفاع كم و در ساختمان های داخلی ، ار داربست های كوتاه و سبك استفاده می كنند . معمولا در این مورد دو عدد شبكه و یك یا دو تخته زیر پا قرار
می دهند این كار اصولی و ایمنی نیست بخصوص موقعی كه از شبكه به صورت خوابیده استفاده شود زیرا چرخش ناگهانی شبكه ، احتمال سقوط كارگر را به دنبال دارد . استفاده از خرك به خاطر امنیت بیشتر به مراتب بهتر از شبكه است . خركها را از چوب یا فلز می سازند . خركهای چوبی را اگر با چهار تراش هایی به ابعاد 8×8 یا 10×10 سانتی متر بسازند و در آن ها به اندازه ای كافی تخته های چپ و راست و دستك به كار برند از كارایی خوبی برخوردارند . حداكثر فاصله دو خرك از یكدیگر 3 متر است و در صورت نیاز ، 2 خرك را می توان روی هم قرار داد به شرط آنكه ارتفاع آنها از 4 متر بیشتر نشود . با دو عدد نردبان دو طرفه و تخته زیر پایی ، داربستی موقت برای كارهای سبك می سازند .
2 ـ داربست بلند فلزی :

این داربست ها را با لوله های فولادی با قطر 3/48 میلی متر یا حداقل 4 میلی متر و بست های مربوط مونتاژ می كنند با اتصال لوله ها به یكدیگر به وسیله بست ها در زمانی نسبتاً كوتاه می توان داربستی ثابت و محكم بوجود آورد و از آن برای كار در ارتفاع استفاده كرد . برای جلوگیری از واژگون شدن ، باید داربست را به طریقی مناسبی به دیوارهای ساختمان مهار كرد . حداكثر فاصله دو مهار از یكدیگر 6 متر است .

ـ وسایل اتصال و متعلقات مربوط كبه داربست بلند فلزی :
1 ـ بست زوجی : این بست وسیله اتصال لوله های عرضی به پایه های عمودی است .
2 ـ بست گردان : به وسیله این بست ، دو لوله را می توان به هر زاویه ای به هو وصل كرد .

3 ـ بست لوله های افقی : این بست دو لوله افقی را تحت زاویه ی 90 درجه به یكدیگر وصل می كند .
4 ـ میله ی شكاف دار اتصال : برای طویل كردن دو لوله ی داربست به كار می رود .
5 ـ پایه ی قابل تنظیم : به جداره ی داخلی پایین لوله متصل می شود و به وسیله آن ارتفاع پایه ی داربست تنظیم می شود .

3 ـ داربست ( سكوی ) پیش آمده :
این نوع داربست از سطح ساختمان به صورت سكو بیرون می زند و به همین جهت به آن داربست پیش آمده می گویند . این داربست به دیواره های ساختمان تكیه دارند و در مكان هایی كه بر پا سازی داربستهای مرسوم از سطح زمین غیر ممكن یا پرهزینه باشد مورد استفاده قرار می گیرد . همین طور كه ساختمان بالا می رود ، آنها هم از دیوار باز می شوند و توسط جرثقیل در محل جدید نصب می شوند و به این ترتیب در مصالح داربست صرفه جویی زیادی بعمل می آید .
2 ـ سنگ كاری :

1 ـ ابزار : دستگاه فرز حافظ دار ـ خط كش ـ میخ سركج ـ كاردك و گونیا
2 ـ مراحل كار گذاشتن سنگ پلاك :

الف ) در نما سازی گسترده ، قبل از نصب سنگ های بی رنگ و شیری و مرمر و نظایر آن در ازاره از سنگ سیاه رنگ دو تشیه در یك یا در چند رج استفاده می شود .
ب ) بعد از نصب سنگ سیاه دو تشیه سنگ پلاك شیری یا به رنگ دیگر یا یك سانتی متر پیش آمدگی نصب می شود كه جلوه خاصی به نما می دهد .
ج ) گاهی بعد از كار گذاشتن سنگ ازاره از وجود قرنیز سنگ به ضخامتهای مشخص استفاده می شود . لبه های سنگ قرنیز پخ زده می شود .
د ) بعد از كار گذاشتن سنگ قرنیز سنگ نما نصب می شود .

ـ اسكوپ زدن سنگ :
در سنگ كاری باید اصول اسكوپ كردن سنگ را با دقت در قطعات اجراء كرد ، زیرا نصب سنگ بدون اتصال به اسكلت و سقف كاری سبب جدا شدن سنگ از سطح كار
می شود كه گاهی ممكن است خطرات جانی داشته باشد . روش اسكوپ كردن سنگ زمانی به درستی انجام می شود كه دیوار چینی و كار گذاشتن سنگ هم زمان انجام شود ، اما در حالتی كه دیوار چینی انجام شده باشد چنگك اسكوپ از یك طرف در شیار

سنگ و از طرف دیگر در محل نیمه ای از سقف كاری خالی شده نشست خواهد داشت . پس از جای گرفتن اسكوپ در دیوار به وسیله ی ملات گچ و آجر آبخور شده پر كردن سوراخ صورت می گیرد .

ـ مهار كردن سنگ پلاك بوسیله سیم مفتول :
1 ـ در این روش به وسیله ی دو سوراخ مورب نسبت به كنار سنگ كه در پشت سنگ انجام می گیرد سوراخ ها در ضخامت سنگ به هم می رسند . مشابه این سوراخ از دو ناحیه پایین و بالا نیز انجام می شود .

2 ـ سیم مفتول كه دارای جنس نرم و از نوع آهن سفید است از دو سوراخ پایین عبور داده می شود . پس از قلاب زنی محكم ، مفتول به طرف سوراخ های بالا كشیده شده پس از عبور از سوراخ فوقانی بالاتر از سطح سنگ ادامه می یابد .
3 ـ میخ سركج به سقف كاری كوبیده شده سیم مفتول به میخ سركج متصل می شود .

اتصال سنگ پلاك بوسیله ی مفتول میخ سركج به اسكلت
دوغاب ریزی پشت سنگ :

برای اینكه دوغاب به سطح سنگ روان نشود ورق فلزی را به شكل نیمه قیف باز در
می آورند سپس آن را در فضای خالی پشت سنگ قرار داده ، آن را به دست نگه داشته آنگاه دوغاب را به وسیله ی ملاقه به درون قیف می ریزند كه به پشت سنگ روان شود .
دوفاب باید شل باشد كه كاملاً پشت سنگ را بطور سرتاسری پر كند از این رو اگر گرفتگی در ناحیه ی سنگ پیدا شود بوسیله ی میله زنی عمودی بسیار آهسته مسیر را باز كرده دوغاب را به پایین هدایت می كنیم . عمل دوغاب ریزی باید به سرتاسری در چندین مرحله انجام شود تا توپری ملات و فشار از یك نقطه سبب رانش و شردادن سنگ از محل نصب نشود .

با چكش زنی بسیار آهسته بر سطح سنگ به طوری كه سنگ از جای خود جابجا نشود ـ نشست و اثر دوغابه در پشت سنگ به طور كامل مشخص می شود یعنی چنانچه صدای خالی یا صدای بم از آن برنخیزد ، عمل دوغاب ریزی به شیوه ی اصولی انجام پذیرفته است .
تعریف سقف :

سقف پوششی است برای جلوگیری از نفوذ عوامل طبیعی به درون ساختمان از جمله عوامل طبیعی می تواند تابش مستقیم آفتاب ، وزش باد ، و نیز باران و برف را نام برد . همچنین با یك پارچه شدن سقف و دیوارها ، ساختمان در مقابل نیروهای فیزیكی وارده از مقاومت بیشتری برخوردار خواهد شد .
تعریف سقف شیب دار :

سقف شیب دار به سقفی می گویند كه زاویه ی شیب آنها با افق بین 10 تا 70 درجه باشد . تعیین شیب سقف به بستگی به مقدار بارندگی ، نوع پوشش و طراحی منطقه ای دارد . سقف های شیب دار متداول عبارتند از : یك طرفه ، دو طرفه و چهار طرفه
طریقه شیب دار كردن سقف ها :

سقف شیب دار از دو قسمت اسكلت و پوشش تشكیل می شود یكی از راههای شیب دار كردن سقف ، استفاده از خرپاهای مثلثی یا فلزی است كه در كاری كه من در این مدت به عنوان كارآموزی مشغول بودم از خرپای فلزی استفاده شده بود . بار سقف توسط خرپاها به دیوارها یا ستون ها وارد می شود و دیوارها بار را به پی ساختمان منتقل
می نمایند . در دهانه های بزرگ برای شیب دار كردن سقف ، تیرهای فلزی را كه به آنها
« سوله » می گویند به كار می برند در صورتیكه سقف شیب دار ؟؟؟ مورد نظر باشد ، می توان قالب سقف را طبق شیب مورد نظر اجرا كرد پس از آماتوربندی و بتن ریزی روی قالب شیب دار ، سقف شیب دار بتنی به وجود خواهد آمد .

یك روش شیب دار كردن سقف ، ایجاد اختلاف ارتفاع در دیوارهای ساختمان است .

پوشش سقف های شیب دار :
از وظایق پوشش سقف های شیب دار ، هدایت آب باران و برف به خارج از ساختمان و جلوگیری از ورود آنها به داخل ساختمان است . چون معمولا ً دسترسی به سقف های شیب دار به آسانی میسر نیست و این نوع سقف ها هم ، پیوسته در معرض عوامل جوّی مانند ، باران ، برف و ; قرار دارند ، باید در انتخاب پوشش آنها ، دقت فراوان به عمل آید تا از دوام كافی برخوردار باشند .
بطور كلی انتخاب پوشش بستگی به نوع اسكلت ( خرپا ) ، بارهای وارده ، مصالح محلی ، امكانات موجود و نمای مورد نظر دارد .
انواع پوشش های متداول سقف های شیب دار عبارتند از :
پوشش های سنتی ـ سفال ـ ورق گالوالیزه ـ ورق آزبستی ـ ورق آلومینومی و قایبر كلاس « به دلیل اینكه در پروژه مورد نظر من از پوشش سفال استفاده شد در این نوع پوشش توضیح بیشتری داده می شود . »

پوشش سقف های شیب دار بوسیله ی سفال :
پوشش سقف های شیب دار بوسیله ی سفال ، در مناطق بارانی مناسب ، و از قدیم متداول بوده است . جنس سفال ها گل رس است كه به روش دستی و ماشینی ساخته می شود . نوع دستی آن آب را نسبتاً راحت جذب می كند و در شیب های بیش از 45 درجه نسبت به افق بكار می رود .

سفال های ماشینی را با گل رس نسبتاً سفت ، تحت فشار شكل می دهند . سطوح آنها صاف است و چون متراككل هستند آب را به سادگی جذب نمی كنند این نوع سفال ها را می توان در شیب های 30 درجه نسبت به افق نصب كرد . سفال های مرغوب ، از مقاومت خوبی در برابر آسیب های ناشی از باران ، یخ زدگی ، گرما و تمامی اسیدهای رقیق موجود در هوای مناطق صنعتی برخوردارند . سفال ها به شكل های مختلف ساخته می شوند .
الف ) سفال های نیم گرد ب ) سفال های موج دار

تعریف سقف كاذب و انواع آن :
یكی از نكات بسیار مهم كه در ساختمان سازی باید به آن توجه شود ، صرفه جویی در مصرف انرژی برای گرم و سرد كردن ساختمان است . عوامل متعددی در این صرفه جویی مؤثرند كه یكی از آنها دو جداره كردن سقف است با ایجاد سقفی در زیر سقف اصلی كه اصطلاحاً به آن سقف كاذب گویند می توان محاسن زیر را بوجود آورد :
1 ـ عایق حرارتی مناسب
2 ـ عایق صوتی مناسب

3 ـ محلی برای عبور كانال های تأسیساتی بدون اینكه دیده شوند .
4 ـ جلوگیری از دید تیرهای باربر به علت زیبایی

چون هدف از ساختن سقف كاذب ، خاصیت باربری آن نیست بنابراین هر قدر سبك تر و ظریف تر اجرا شود مناسبتر خواهد بود . یعنی انواع آن ، بار خود را به دیوارهای كناری منتقل می كنند و نوع دیگر معلق هستند یعنی وزن آنها را سقف تحمل می كند . این سقف ها را بسیار متنوع با مصالح و شكل های گوناگون می سازند كه در اینجا به بعضی از انواع آن اشاره می كنیم . « بعلت اینكه در پروژه مورد نظر از سقف كاذب از جنی آلومنیوم استفاده شده در این مورد بیشتر توضیح داده می شود . »
1 ـ سقف كاذب با استفاده از ورق های آلومنیوم : از انواع پوشش هایی كه در سقف كاذب به كار می روند یكی هم ورق های شكل داده شده آلومنیومی می باشد این فلز دارای وزن مخصوص كم در مقابل زنگ زدگی مقاوم و دارای جلای فلزی خوب است .

2 ـ سقف كاذب با نمای چوب
3 ـ سقف كاذب با رابیتس
4 ـ سقف كاذب با صفحات آكولتیك
5 ـ سقف كاذب با فایبر كلاس و پلاستیك

موزاییك فرش :
« موزاییك قرش به دو بخش كه یكی به صورت تخت و دیگری به صورت شیب تقسیم می شود كه در اینجا به علت اینكه در پروژه مورد نظر از نوع تخت است توضیح داده می شود »
ملاتهای مصرفی در فرش كردن موزاییك فرش :
ملات ماسه آهك ـ ملات باتارد ـ ملات ماسه سیمان
موزاییك فرش بدون شیب ( تخت ) :
موزاییك روی سطح بدون شیب ، مانند فضای داخلی ساختمان های مسكونی فرش
می شوند . همان گونه كه از نام این موزاییك فرش بر می آید ، كف پوش در چهار ضلع تراز فرش می شود .
رعایت بند در موزاییك فرش :
بند موزاییك فرش در حد متناسب برای پیوند و یكپارچه شدن موزاییك با ملات اجراء می شود نشست موزاییك در ملات و دوغاب در اطراف موزاییك از طرف دیگر ، سبب غوطه ور شدن موزاییك در ملات سقف و دوغاب شل می شود از این رو ، باید اندازه بند موزاییك فرش در حدی باشد كه دوغال سیمان با داشتن ریز دانه ی ماسه و گردسنگ در بندهای اطراف موزاییك تا عمق و رسیدن دوغال به ملات زیرین اثر و نشست داشته باشد .
اندازه درز موزاییك فرش نباید از 5 میلی متر كمتر باشد تا نشست كردن دوغاب به درون درز به خوبی انجام شود . وجود درزهای تنگ یا موزاییك فرش بدون درز سبب مب شود كه دوغاب به درون درزهای اطراف موزاییك راه نیابد كه هیمن امر موجب لق شدن موزاییك می شود .

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir