توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله انبارداری شرکت داروپخش با word دارای 55 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله انبارداری شرکت داروپخش با word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله انبارداری شرکت داروپخش با word،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله انبارداری شرکت داروپخش با word :

انبارداری شرکت داروپخش

تاریخچه
تاسیس در سال 1342 با نام كارخانه داروسازی داروپخش و تولید 20 قلم دارو شامل قرص و شربت و فرآورده های تزریقی تحت لیسانسسال 1357 تحت مالکیت وزارت بهداشت وتولید محصولات با نام ژنریكسال 1359 دگرگونی در ساختار تشكیلاتی سال 1371 تحت مالکیت سازمان تامین اجتماعیسال 1372 تغییر از سهامی خاص به عام سال 1377 یكی از شركتهای تابع شركت داروپخش با نام شركت كارخانجات داروپخش ( سهامی عام )

تحقیق وتوسعه
مسئولیتها:
واحد R&D شركت كارخانجات داروپخش، كه در ساختمانی جدید التاسیس قراردارد، بخش R & D در شركت داروسازی با كادر كاملاً تخصصی و علمی، متشكل از داروسازان و كارشناسان شیمی و با استفاده از امكانات نرم‌افزاری و سخت افزاری، منابع و مراجع علمی مستند و مورد تایید، انواع دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن تحقیقاتی در راستای اهداف بلند مدت شركت گام برمی‌دارد. این بخش طراحی و توسعه فرمولاسیون‌های مختلف دارویی، توسعه فرایندهای تولیدی و انجام مطالعات فراهمی زیستی را بر عهده دارد. بخش R & D همچنین فرمولاسیون محصولات جاری شركت را در راستای ارتقا كیفیت و تامین نقطه‌نظر و نیاز مشتری بهبود می‌بخشد. فعالیتهای اصلی ذیل را بر عهده دارد:

 

1-فرمولاسیون و ساخت آزمایشی محصولات جدید:
بعد از تصمیم گیری كمیته مربوطه در مورد اینكه شركت كارخانجات داروپخش ساخت محصول جیدی را در برنامه خود قراردهد، واحد تحقیقات شركت، كار فرمولاسیون را بر روی محصول مورد نظر آغاز می كند. در وهله اول كه جمع آوری اطلاعات در مورد ماده موثره می باشد، با بهره برداری از آخرین منابع و رفرنسهای بین المللی، بیبلیوگرافی كاملی از ماده موثره و محصول مورد نظر تهیه می شود. سپس با استفاده از اطلاعات بدست آمده در رابطه با خصوصیات ماده دارویی، چند فرمول مناسب برای محصول مورد نظر (به طور مثال قرص یا آمپول یا شربت) طراحی و در مقیاس آزمایشگاهی ساخته می شود. سپس این نمونه های آزمایشگاهی مطابق استاندادهای بین المللی (فارماكوپه ای) تست و با نمونه خارجی مقایسه می

شوند. فرمولهاییكه از لحاظ كلیه خصوصیات مطابق استانداردهای بین المللی بوده و مشابه نمونه خارجی می باشند در مقیاس نیمه صنعتی نمونه سازی شده و پایداری آنها در شرایط تسریع شده (دما و رطوبت بالا) مورد بررسی قرار می گیرد. مدارك مربوط به فرمولی كه از كلیه جهات مطلوب و مورد قبول می باشد از جمله برگه های آنالیز مواد و محصول، روشهای ساخت و آنالیز، نتایج آزمایشات پایداری و ; جمع آوری شده و برای اخذ پروانه ساخت، این پرونده جامع دارو (DMF) به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ارسال می شود.

2-اسكیل آپ(scale- up) محصولات جدید:
پس از تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، با همكاری و نظارت واحد تحقیقات یك بچ تولیدی از محصول جدید در واحد تولیدی مربوطه ساخته می شود . در صورت بروز هر نوع مشكل ناشی از افزایش مقیاس تولیدی، واحد تحقیقات اقداماتی كه مطابق استاندادهای بین المللی مجاز می باشد برای حل مشكل انجام داده و سپس اصلاحات انجام شده را در مدارك و مستندات درج می نماید تا به صورت روتین اقدام شود.

3-حل مشكل تولید محصولات جاری: در صورت بروز مشكل در تولید هر یك از محصولات جاری شركت، موضوع به واحد تحقیقات ارجاع می شود. سپس همكاران این واحد ، با استفاده از تجارب گسترده ای كه در این زمینه دارند و امكاناتی كه در این واحد وجود دارد، به بررسی و حل مشكل می پردازند.

4-اصلاح فرمول ویا/ روش ساخت محصولات جاری:
با توجه به سیاست شركت مبنی بر بهبود مستمر محصولات خود و كیفیت آنها، واحد تحقیقات پس از:
الف) نمونه سازی از محصول با فرمول یا روش ساخت جدید

ب ) انجام آزمایشات پایداری در شرایط تسریع شده و تایید پایداری محصول
اصلاح مورد نظر را به اطلاع مسئول فنی رسانده كه ایشان هم پس از مطلع ساختن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و در صورت نیاز، كسب مجوز آن وزارتخانه تغییر مورد نظر را به جریان می اندازد.واحد تحقیقات شركت كارخانجات داروپخش مجهز به پیشرفته ترین امكانات و دستگاههای لازم برای ساخت نمونه های آزمایشی و انجام تستهای مربوطه بر روی این نمونه ها می باشد.

پرسنل
با توجه به اهمیتی كه شركت كارخانجات داروپخش برای موضوع تحقیقات قائل است از سال 1383 موقعیت این واحد در چارت سازمانی شركت از مدیریت به معاونت ارتقا پیدا كرد. در حال حاضر معاونت تحقیقات دارای 14 پرسنل می باشد و با توجه به گستردگی فعالیتهای آن در حال جذب نیروهای متخصص بیشتری می باشد.

فعالیت اصلی شركت كارخانجات داروپخش
موضوع فعالیت شركت عبارتست از تولید ،تهیه، واردات داروهای انسانی ، دامپزشكی ، شیر خشك ، غذای كودك ، مواد غذائی ، لوازم درمانی ، آرایشی وبهداشتی ،آزمایشگاهی و توزیع وفروش آنها در سراسر كشور وصدور آنها به خارج از كشورهمچنین خرید وفروش مواد اولیه ، بسته بندی وماشین آلات وقطعات وسایر ملزومات ، تاسیس وایجاد وبهره برداری از كارخانه های تولیدی وصنعتی وفروش آنها ، مشاركت وسرمایه گذاری و خرید وفروش سهام شركت ها ، اقدام به فعالیتهای تحقیقاتی علمی وعملی مربوط به تبادل اطلاعات ، دانش فنی وتكنولوژی از طریق تهیه و تدارك آنهااز شركت های داخلی وخارجی وهمچنین هر گونه عملیات تجاری و غیر تجاری مجاز كه مرتبط با موارد فوق بطور مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

هیئت مدیره
دكتر سید علیرضا حسینی
( Ph.D ) مدیرعامل با مدرك
محمد حسن حاتمی
( B.A ) رئیس هیأت مدیره با مدرك

( B.A ) فرشادملك وند- عضوهیأت مدیره با مدرك
دکتر ناصر شمس
عضو هیئت مدیره با مدرک دکتری(M.B.A)
دكتر محمد گل محمدی ظهوری
عضوهیأت مدیره بامدرك ( Phrama.D
معاونین
دكتر سعید حقیقی– معاون كنترل كیفیت با مدرك دكترای داروسازی Phrama. D. Ph.D. دكتر فضل ا; حیدرنژاد- معاون مهندسی تولید بامدرك دكترای داروسازی Phrama. D. دکتر احمد داودی – معاون بازرگانی با مدرک دکترای بازرگانی Ph.D. دکتر پیرکلخوران- معاون توسعه ومطالعات استراتژیك بامدرك دكتر داروسازی Phrama.D. دكتر علی اكبر صمدیان مقدم – معاون بهره برداری با مدرك دكترای داروسازی Phrama.D. دكتر جواد طیلابی- معاون بیوتكنولوژی بامدرك دكتر داروسازی Phrama.D. دكتر مهرداد علیمیان- معاون تحقیقات بامدرك دكترای داروسازی Phrama.D. فرشاد ملك وند- معاون مالی واقتصادی B.A.

دكتر محسن نجارنیا- معاون بازاریابی وتوسعه فروش بامدرك دكترای داروسازی Phrama.D.
حسین ولی پور- معاون منابع انسانی B.S.

فصل دوم
کلیات انبارداری دارو در شرکت

شرایط ساختمان :
انبارها باید دارای ساختمان مستحكم با وسعت كم بوده و كف انبار بتونی و یا دارای كف‌پوش مقاوم باشد و همه روزه كف انبار به روش خشك ( با جاروی برقی صنعتی ) نظافت شود.
از شستن كف انبارها و مرطوب كردن آنها به علت ایجاد رطوبت و رسیدن صدمه به كارتن‌هاو داروها خودداری گردد. نظافت كلیه انبارها باید هر روز انجام و انبارها سرپرست نظافت داشته باشد.
زیر درب و دیوارها و سقف انبارها باید فاقد روزنه و منفذ بوده و از ورود حشرات و حیوانات موذی و پرندگان به داخل انبارها باید جلوگیری به عمل آید.
سقف انبارها باید عایق بوده و برای خنك كردن در ایام تابستان از هواكشهای متعدد، كولرهای گازی و یا چیلر استفاده شود.

حرارت و رطوبت انبار :
كلیه انبارهای دارویی باید دارای رطوبت‌سنج و میزان‌الحراره بوده و درجه حرارت و رطوبت همه روزه در وقت معین كنترل و در كارت مخصوص ماهیانه ثبت شود و در محل انبار بایگانی گردد.
در كلیه مواقع حتی در ایام تعطیل انبارها باید دارای شرایط ویژه خود بوده و شرایط نگهداری داروها رعایت شود. برای این منظور چند انبار به شرح زیر مورد نیاز می‌باشند.
سردخانه برای داروهایی كه زیر0C 8 نگهداری می‌شوند ( درجه استاندارد 8-2 درجه )
انبار خنك با درجه حرارت 0C 15-8 ( Cool place )
انبار معمولی با درجه حرارت 0C 30-15

قفسه‌بندی :
در كلیه انبارهای دارویی می‌باید قفسه‌بندی فلزی نصب و از ظرفیت انبار در چند طبقه با استفاده از بالا بر استفاده شود.
كلیه اجناس و داروهای موجود در انبار دارویی كه شامل : قرص، كپسول، شربت، آمپول، سرم، ضدعفونی كننده‌ها و لوازم پزشكی است باستی به نحو مطلوب طبقه‌بندی شوند و به هر كدام قسمت معینی از فضای انبار اختصاص داده و بر اساس تاریخ انقضاء در قفسه‌ها جا داده شوند. به طوری كه داروهای با تاریخ مصرف نزدیك در جلو و به همین ترتیب بقیه در پشت آنها چیده شوند تا داروهایی كه تاریخ مصرف كوتاه‌تری دارند، زودتر توزیع شوند. ( FEFO )

چیدن :
چیدن باید به گونه‌ای باشد كه برداشتن آنها آسان بوده و به بقیه ضرر نرساند.
از نكات عمده در چیدن اجناس در قفسه‌ها توجه به وزن و حجم اجناس است به طوریكه اجناس كم حجم و سبك در طبقه‌های فوقانی قرار می‌گیرند.
چیدن صحیح كالا در انبار در بالا بردن راندمان و ایجاد نظم و كاهش هزینه‌ها و به خصوص وقت، بسیار مؤثر است.

مهمترین عوامل در چیدن، موارد زیر می‌باشد :
1- میزان تقاضا :
تقاضای زیاد !حمل و نقل بیشتر ! بایستی در دسترس و نزدیك محل كار باشد.
2- وجه تشابه :
3- مشخصات كیفی كالا :
این مورد در مورد مواد و داروهایی كه كنار هم بودن آنها، امكان ضرر و زیان زدن دارد. بسیار حائز اهمیت است.

4- اندازه و حجم كالا :
اجناس كوچك با حجم زیاد بایستی با پالت و در نزدیكی محل ورود و خروج اجناس انبار شوند. اجناس كوچك با حجم كم و كوچك بهتر است در نقاط دورتر انبار شوند همینطور باید در كارتن‌های كوچك یا ظروف پلاستیكی گذاشته شوند.
اجناس سنگین و یا ظروف حاوی موادی كه امكان لیك كردن ( نشتی دادن ) دارند در قسمت‌های پایین چیده شوند.

نكات مورد توجه :
1- استفاده از حداكثر فضای بالای سر :
حتی‌الامكان اجناس را نباید پخش چید بلكه بوسیله قفسه‌بندی و یا استفاده از پالت بر روی هم قرار داد، تا در مواقع خاص چون حریق یا تعمیرات لوله و سیم‌كشی و تعمیر سقف، بتوان فضای كافی در اختیار داشت.

2- رعایت اندازه اجناس :
قفسه‌ها بایستی طوری نصب شوند كه اندازه ابعاد آن ضریبی از اندازه كالا باشد تا بتوان حداكثر بهره را از فضای داخل قفسه‌ها برد.
3- فواصل قفسه‌ها :
فاصله باید به گونه‌ای باشد كه دو نفر به راحتی از آن عبور نمایند و در صورت استفاده از میزهای چرخدار و یا وسایل دیگر به اندازه كافی فضا باید وجود داشته باشد.

اصول ایمنی انبارهای دارویی :
از قرار دادن اجناس آتش‌زا و چیزهایی كه ممكن است با یك جرقه باعث آتش‌سوزی شود در انبار بایستی جلوگیری گردد.
از قرار دادن اجناسی كه در مواقع اضطراری باعث مسدود شدن درب‌های انبار می‌شود در نزدیكی درها، جلوگیری گردد.
سیم‌كشی انبار بایستی در نهایت دقت توسط متخصصین انجام شود. می‌باید از كابل و كانال و مهتابی‌های كه روكش داشته‌باشند استفاده گردد و كلیه كلید پریزها در كنار درب ورودی در جعبه‌‌ها جا داده شوند و برای هر قسمت فیوز جداگانه نصب شود. و كل سیستم برق انبار به یك كلید اصلی مجهز باشد كه در موقع خروج خاموش شود.
انباردارها بایستی موقع خروج از خاموش بودن كلیه لوازم برقی مطمئن شوند.

پشت پنجره و درب انبارها می‌بایست حفاظ و دزدگیر نصب شود و از قفل‌های قابل اطمینان استفاده شود.
از لوله‌كشی آب ، گاز فاضلاب ، در داخل انبار و سقف‌های آن جلوگیری گردد.

كف انبارها باید به گونه‌ای باشد كه مقداری از سطح فضای بیرون بالاتر باشد تا در موقع بارندگی شدید از ورود آب به داخل انبار جلوگیری شود.
تا آنجا كه ممكن است از پالت‌های فلزی و چوبی برای كف انبارها استفاده شود.

در كلیه انبارها باید كپسول آتش‌نشانی ( پودر یا گاز ) در كنار درب ورودی انبار، شیلنگ آب و دستگاههای خبر دهنده و تابلوی راهنمای اطفای حریق نصب و به موقع سرویس شود و افراد آموزش دیده در تمام شیفت‌های كاری حضور داشته باشند و تابلوی عدم مصرف دخانیات یا سیگار در كلیه قسمت‌ها نصب گردد.

دفتر انبار :
دفتر انبار باید جداگانه بوده و یا بوسیله دیوار و سقف شیشه‌ای از محوطه انبار جدا شود. برای هر دارو باید كارت موجودی داشته و موجودی روز با كارت تطبیق شده و چنانچه بتوانند در هر فاكتور فروش شماره سری ساخت دارو را نیز ثبت بنمایند ارجحیت دارد.

انبار مرجوعی‌ها و ضایعات :
انبار جداگانه‌ای باید تدارك دیده شود و لیست ضایعات را تهیه و در برنامه معدومی سالیانه قرار داد.
انبار مواد آتش‌زا و حلالهای آلی باید خارج از ساختمان انبار بوده و با كلیه ساختمان‌ها فاصله داشته باشد و صرفاً جهت نگهداری مواد آتش‌گیر و مواد بخار بكار رود. این انبار باید دارای دیوارهای بتونی آجری و سقف عایق باشد پنجره‌ها باید در ارتفاع بسیار بالا بوده و دیوارها و زیر درب فاقد درز و روزنه باشد. كلید برق باید ضدجرقه بوده و بیرون درب انبار قرار گیرد. داخل انبار دارای خبر دهنده ( اعلان ) حریق و سیستم اطفای حریق و تابلوی راهنمای آتش‌نشانی باشد. انبار باید مجهز به سیستم خنك كننده و یا هواكش‌های دائمی باشد كه بادی بوده و كلید برق آنها در بیرون درب انبار و ضد جرقه باشد.

نگهداری داروها در شرایط مناسب و استاندارد :
در صورت رعایت استانداردهای نگهداری دارو می‌توان مطمئن بود كه شرایط نگهداری آنها مناسب بوده و داروها از كیفیت مطلوب برخوردار هستند.

نظافت و نگهداری :
حشرات و جوندگان :
حشرات و جوندگان داروها و بسته‌بندی آنها را می‌خورند و آسیب می‌رسانند تمیز كردن محل نگهداری داروها و نیز قرار ندادن غذا و نوشیدنی در این محل‌ها، باعث كاهش تمایل حشرات و جوندگان برای ورود به محلهای نگهداری داروها می‌شود. اگر جانورانی مانند موش مشكل اساسی برای انبارها بوجود آورد باید تمهیداتی صورت گیرد.

گرمای شدید و نور :
قرار گرفتن در معرض نور مستقیم، تغییر ماهیت ( فیزیكی و شیمیایی ) داروها را در پی دارد و سبب كاهش عمر مفید آنها می‌شود.
تهویه مطبوع یكی از روش‌های بسیار مناسب برای متعادل نگهداشتن دمای محل نگهداری داروها است كه با توجه به گرانی در همه جا مقدور به بكارگیری از آن نیستیم.
ابزاری مانند پنكه های سقفی و دستگاههای تهویه با فشار با توجه به ارزان بودن و نظر به اینكه گردش هوای مناسبی را در محل‌های نگهداری ایجاد می‌كند و از این طریق دمای محیط را كاهش می‌دهند، و می‌توانند جایگزین مناسبی برای سیستم‌های تهویه مطبوع به شمار آیند.

نور مستقیم آفتاب نیز از عواملی است كه از طریق افزایش دما، كیفیت آن را در معرض تهدید قرار می‌دهد. بدین منظور بایستی داروها در جعبه‌هایی كه با آنها حمل می‌شوند نگهداری شود و نیز از تابش مستقیم نور آفتاب به درون محوطه محل‌های نگهداری داروها جلوگیری به عمل آید.

حذف خطر نفوذ آب به انبارها :
نفوذ آب داروها و بسته‌بندی آنها را خراب می‌كند. حتی اگر خود داروها با نفوذ آب تخریب نشوند، تخریب بسته‌بندی توسط آب و نامطلوب شدن شكل ظاهری آنها، عدم پذیرش گیرنده خدمت ( بیمار ) را در پی دارد.
ترمیم سقف‌ها و دیوارهایی كه آب از آنها نشت می‌كند و نیز جلوگیری از نشت آب از پنجره‌ها این مشكل را تا حد قابل توجهی حل خواهد كرد.
قرار دادن داروها روی پالت‌هایی با ارتفاع cm 10 از سطح زمین و فاصله cm 30 از دیوارها مانع تخریب آنها توسط آب خواهد شد.

ابزار آتش‌نشانی :
آب وسیله مناسبی برای خاموش كردن آتش‌های چوب و كاغذ است ولی در آتش‌سوزی‌های با منشأ جریان الكتریسیته كمك كننده نیست. وجود كپسول‌های آتش‌نشانی ( كه در دوره‌های مناسب شارژ ) شده است در محلهای مناسب ( نزدیك درهای ورود و خروج ) از اهمیت خاصی برخوردار است. در صورت عدم دسترسی به كپسول‌های آتش‌نشانی، سطلهای آماده شن جایگزین مناسبی برای آنهاست.
مهمترین مسئله وجود پرسنل آموزش دیده است.

نگهداری داروها جدا از مواد قابل اشتغال و رعایت نكات ایمنی :
بعضی از موادی كه قابلیت اشتعال بالایی دارند ( مانند الكل ) و ممكن است كه در محل نگهداری داروها نگهداری شوند. باید جدا از داروها و نزدیك به ابزار اطفای حریق نگهداری گردند.
داروها بایستی cm 10 بالاتر از سطح زمین و به فاصله cm 30 از دیوارها و كارتن‌های دیگر و رعایت حداكثر ارتفاع cm 250 نگهداری شوند.
با این كار از آسیب احتمالی ناشی از ورود آب، حیوانات جونده و خاك و گرد و غبار می‌توان پیشگیری نمود.

با حفظ فاصله cm 30 از وسیله‌ها و سایر كارتن‌های دارویی، بازدید از كارتن‌ها، تمیز كردن فاصله بین آنها و جریان یافتن هوا بین محموله‌ها امكانپذیر می‌گردد و امكان رفت و آمد در بین كارتن‌ها سبب می‌شود كه نظافت محموله‌ها، خواندن برچسب‌ها و مشخص كردن محموله‌هایی كه بر اساس تاریخ انقضای مصرف باید سریعتر توزیع شوند عملی‌تر گردد.

بدیهی است كه در انبارهای بزرگ پالت‌ها در مقایسه با قفسه‌ها بیشتر قابل استفاده هستند پالت ارزان قیمت است و با استفاده از آن حمل و نقل محموله‌های بزرگ به راحتی انجام می‌شود. پالت‌ها همینطور بیشترین فضای استاندارد را در مقایسه، با فضایی كه اشغال می‌كنند، برای نگهداری محوله‌ها ایجاد می‌كنند. ارتفاع نگهداری محموله‌ها، چه با استفاده از پالت و چه بدون آن، نباید بیش از cm 250 شود. نگهداری محموله‌هایی با ارتفاع بیشتر از این سبب آسیب به كارتن‌های ردیف‌های پایین‌تر می‌شود. همچنین نگهداری محموله‌ها با این مقدار ارتفاع یا كمتر از این سبب آسیب كمتر به پرسنل محل نگهداری داروها در صورت سقوط كارتن‌ها خواهد شد.

نگهداری داروها دور از سموم، مواد شیمیایی، فایلهای كهنه، لوازم اداری و سایر داروهای نامربوط :
نزدیكی داروها به سموم و مواد شیمیایی منجر به زودرس شدن تاریخ انقضای داروها می‌گردد و بایستی به این نكته توجه شود.

فصل سوم
مفاهیم انبارداری دارو

بررسی سیستم انبارداری :
تعاریف :
تعریف انبارداری :
عبارت از دریافت جنس یا كالا از خارج ( از قسمتهای مختلف شركت ، یادیگران از خارج شركت ) و نگهداری آنها با توجه به قوانین انبارداری كه باعث سهولت در تحویل دادن ( صدور ) و تحویل گرفتن ( ورود ) با كمترین وقت و نیروی مورد نیاز باشد و رسانیدن اجناس و كالاهای مورد نیاز قسمتها یا خریداران به آنها در حداقل وقت ممكن براساس مدارك و ضوابط قانونی .

تعریف كمك انباردار :
كمك انباردار كسی است كه علاوه برمهارت كار انبار می تواند از عهده كنترل كالاهای ورودی به انبار ، جابجایی و چیدن آنها ، انبار گردانی ، دادن اطلاعات به واحد سفارشات و تحویل كالاهای امانی و رعایت اصول و مقررات انبارداری بر آید .

تعریف جابجایی :
جابجایی عبارت است از ؛ فعالیتی كه از زمان ورود كالا به انبار و قرار گرفتن در جای مناسب تا زمان خروج كالا از انبار انجام می شود .

تعریف سیستم اطلاعاتی انبار :
منظور از سیستم اطلاعاتی اجرای عملیات مربوط به كالای موجود در انبار و همچنین نظارت بر كنترلهای لازم روی مراحل مختلف این عملیات برطبق روش منطقی و سیستماتیك می باشد . یا به عبارت دیگر روشی است منطقی كه میتوان كالای مورد نیاز تهیه و نگهداری نمود .

تعریف شركت سهامی (corporations ) :
طبق ماده 1 قانون تجارت : « شركت سهامی شركتی است كه سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسؤلیت صاحبان سهام ، محدود به مبلغ اسمی سرمایه آنها می باشد » .

تعریف شركت سهامی خاص ( pritoate corpora tion ) :
شركتی كه تمام سرمایه آنها در مواقع تأسیس توسط مؤسسین تأمین می گردد .

تعریف استعلام بها :
استعلام بها فرمی است كه مأمور خرید مؤسسه با ارئه آن به چندین فروشنده ( معمولاً حداقل 3 فروشنده ) نسبت به اخذ بهای فروش آنها اقدام می نماید . این فرم معمولاً شامل كلیه مشخصات كالا ، تعداد ، بهای واحد ، نشانی فروشنده ، مدت اعتبار استعدام ، محل مهر و امضاء فروشنده و سایر شرایط مانند نحوه محل می باشد .

تعریف انبار :
انبار به محل یا فضایی گفته می شود كه براساس یك سیستم طبفه بندی صحیح ، مواد اولیه ، كالای نیم ساخته ، محصول ساخته شده و با فرآیند های مختلف صنعتی بازرگانی در آن نگهداری می شود .

چیدن كالا
3-1 پس از دریافت و تحویل گرفتن كالا یا اجناس و صدور رسید انبار به چیدن كالا در جای مناسب طبق اصول و روال خاصی می باشد .این اصول عبارت است :
الف – تعیین محل قرار دادن كالا ( انبار – قفسه –طبقه –ردیف )
ب – چیدن و انبار نمودن كالا
ج –تهیه كارت شناسی كالا و نصب آن بر روی اجناس .

الف – تعیین محل قرار دادن كالا ( انبار – قفسه – طبقه – ردیف )
یكی از راههای بالا بردن راندمان و ایجاد نظم و كاهش هزینه ها و ضایعات و به حداقل رساندن زمان ، چیدن صحیح كالا می باشد . به چیدن و نگهداری كالا در انبار در یك محل خاص صفافی گفته می شود .
یكی از متداولترین شیوه و تنظیم و نگهداری روش ، كه كدبندی كردن محل ، قفسه ، راهرو و طبقات است ؛ كه در مؤسسات بزرگ به خود انبار تعلق گرفته می شود .

بهترین عوامل قرار گرفتن كالا در انبار
1- میزان تقاضا یا مصرف كالا
2- محل و موقعیت و شكل ظاهری و نوع ساختمان انبار
3- وجه تشابه
4- امكانات و تجهیزات انبار
5- خصوصیات فیزیكی
6- خصوصیات كیفی كالا

1- میزان تقاضا یا مصرف كالا :
منظور از مصرف یا میزان ارسال كالامی باشد . كه به طور كلی می توان به سه دسته پر مصرف ، متوسط مصرف و كم مصرف تقسیم نمود . كه بهتر است كالای پر مصرف نسبت به دو نوع دیگر در دسترس باشد .

2- محل و موقعیت و شكل ظاهری و نوع ساختمان انبار :
هنگام قراردادن كالا در انبار باید به محل و موقعیت ساختمان انبار ، ظرفیت مفید و قابل استفاده ، وجود ستونهای داخل انبار، درب های ورودی و خروجی انبار ، تهویه و نورگیری و شكل ظاهری انبار ، ارتفاع و ابعاد مختلف انبار و غیره توجه نمود .

وجه تشابه :
یكی دیگر از عوامل ، تشابه یا تشابه مصرف كالا می باشد . مثلاً اجراء موتور در یك قسمت و اجراء روشنایی در قسمت دیگر كه دراین تشابه مصرف را می رساند . ویا آچارها در یك قسمت و لوله ها در قسمت دیگر كه این خود تشابه كالا ها را می رساند . لذا قرار گرفتن اقلام مشابه وهم مصرف در كنار هم باعث كوتاهی مسافت ، كاهش خستگی ، تسهیل در دسترسی به موقع و فراهم سازی كالا در پاسخگویی به درخواستها می گردد.

3- امكانات و تجهیزات انبار :
یكی دیگر از عوملی كه در تعیین محل قرار دادن كالا مؤثر است : امكانات و تجهیزات موجود در انبار می باشد . این تجهیزات شامل ؛ وسایل حمل و نقل داخل انبار و سایر تجهیزات انبار .

4- خصوصیات فیزیكی :
یكی دیگر از عوامل در تعیین محل قرار دادن كالا خصوصیات فیزیكی می باشد .

5- خصوصیات كیفی كالا :
این خصوصیات شامل : كالا فاسد نشدنی ، قابل انفجار ، سمی بودن و گران قیمت می باشد .

ب : چیدن و انبار نمودن كالا :
برای چیدن كالا در انبار باید به نكاتی توجه كردكه عبارتند از :
الف : در چیدن كالا در انبار حتی الامكان اجناس را نباید پخش چید . بلكه بیشتر از ارتفاع بجای سطح ، استفاده كرد . آن هم به وسیله قفسه بندی یا با استفاده از پالت كالا ها را بر روی هم قرار داده تا حد مجاز استفاده از ارتفاع رعایت حداقل فاصله 6 سانتی متری از سقف می باشد .
ب : بعضی از اقلام مانند : قطعات فلزی را می توان بدون صدمه دیدن در محیط آزاد انباركرد .

ج: طول وعرض قفسها باید متناسب با اندازه اجناس باشد .
د: انبار كردن قفسه ها باید متناسب با وسایل جابجایی و حمل ونقل درنظر گرفته شود . برای مثال : برای انبارهایی كه فقط قفسه دارند ، و هیچ گونه تجهیزات حمل و نقل استفاده نمی شود . فاصله آنها باید به اندازه دونفر كه به راحتی عبور كنند باشند .

ذ : بعضی از اجناس مصرف فعلی دارند مانند ضدیخ كه بعد از زمستان كه باید آن را جابجا نمود تا استفاده بیشتری از فضای انبار شود .
ر : در خصوص كالاهایی كه باید پیمانه ، وزن و یا متر شوند حتی الامكان باید در نزدیك محل اندازه گیری باشند .

ج: تهیه كارت شناسایی كالا و نصب آن بر روی اجناس :
هر انبار ، دارای دو نوع كارت است :

اول : كارت كوچك ( كارت قفسه ) :
كارت كوچك انبار در بالای قفسه یا روی هر یك از اجناس نصب می شود . و دارای مشخصات زیر ا ست .
1- نام كالایی كه كارت مربوط به آناست .
2- شماره جنس و نوع كالا
3- موجودی حداقل و حداكثر

4- واحد مقدار
5- مقدار متضمن تاریخ وارده و صادره و موجودی
دوم – كارت بزرگ
كارت بزرگ دارای مشخصات زیر است .

1- شماره برگ كه در موقع مصرف ویژگیهای بعدی به ترتیب به برگ داده می شود .
2- شماره جنس
3- مشخصات كامل جنس
4- واحد مقدار

5- موجودی حداقل و حداكثر
6- شماره ردیف و ثبت ورود و خروج مربوط به كارت
7- فروشنده
8- اطلاعات مربوط به ورود كالا با تفكیك تاریخ و مقدار و مبلغ
9- اطلاعات مربوط به خروج كالا با تفكیك تاریخ و مقدار و مبلغ
10- اطلاعات مربوط به موجودی كالا

بطوری كه در بالا ذكر شده است روی هر یك از اجناس موجود در انبار و هر نوع كالا كه دارای شماره و طبقه بندی می باشد . با كارت كوچك انبار نصب می شود و انباردار شخصاً با كمك انباردار ورود و خروج و موجودی هر جنس را از حیث تعداد با ذكر تاریخ در آن ثبت می كند .
كارتهای بزرگ به منزله دفتر حساب جنسی كالا می باشد . بنابراین باید با دقت نگهداری شود از نقل و انتقال بی مورد آن خودداری شود . و كارت بزرگ علاوه براین كه دارای مزایای كارت كوچك انبار می باشد . اسم فروشنده و بهای جنس خریداری شده را نیز تعیین می كند. و به ترتیب شماره كارت كه برمبنای شماره بندی كالا است بایگانی می شود.

4-1 مراحل انبار داری :
با توجه به توضیحات داده شده انبار داری در 3 مرحله انجام می گیرد كه عبارتند از :
1- مرحله در یافت یا تحویل گرفتن كالا
2- مرحله نگهداری و حفاظت اجناس و كالا در انبار ( انبار كردن )
3- مرحله صدور یا تحویل دادن كالا به خارج از انبار

نمودار مراحل سیستم انبارداری در شركت سهامی داروپخش
ورود به انبار
مراحل سیستم انبارداری
خروج از انبار انبار كردن

5-1 : وظایف انباردار
مسؤلیت امور انبار و نگهداری موجودیهای جنسی به عهده انبار دار است . او باید تجربه و دانش كافی در روشهای انبارداری ، لیاقت و كفایت اداره عملیات را دارا باشد . و امانت داری او مورد تأیید قرار گیرد .
6-1 : عوامل مؤثر در انتخاب محل انبار
با توجه به اهمیت انبار ها ، برای ساختن یك انبار مناسب عوامل زیر را باید در نظر گرفت :
1- برآورد ظرفیت یك انبار
2- در نظر گرفتن نقطه مبدأ و مقصد
3- محدودیتهای زمین و عوامل جانبی آن
4- محدودیتهای قانونی و مسائل جانبی
5- حفاظت وایمنی

7-1 : عوامل تخریب كالا :
عوامل تخریب كالا :
عوامل تخریب كالا بسته ، به نوع كالا و شرایط نگهداری آن متفاوت می باشد و شركتهای تولید كننده به مرور زمان و با كسب تجربه راهكارهای گوناگون برای جلوگیری از خرابی كالا و یا جنس تولید شده خود در انبار ها و یا موقع بارگیری و حمل و نقل آن پیدا كرده اند .

عوامل تخریب كالا عبارتند از :
1- عوامل فیزیكی 2- عوامل شیمیایی 3- عوامل بیولوژیكی 4- عوامل مكانیكی .
در شركتهای سهامی داروپخش بیشترین نوع عامل تخریب از نوع عوامل فیزیكی می باشد

عوامل فیزیكی مانند :
1- زلزله :
زلزله یك عامل تخریبی است و برای جلوگیری از آن باید ساختمان انبار قدرت و مقاومت زلزله را داشته باشد بنابراین در موقع ساختن بنای انبار باید پیش بینی لازم شود.

2- سیل :
سیل نیز از عوامل دیگر تخریب است و برای جلوگیری از آن نباید انبار را در مسیر سیل ساخت .

3- دزدی :
دزدی نیز از عوامل دیگر تخریب است برای كاهش این خطر باید از ورود افراد متفرقه به داخل انبار جلوگیری كرده و پنجره ها و دربها را نرده كشی و مجهز به دزدگیر نمائیم حتی الامكان انبار در محلهای عبور و مرور و در كنار خیابان ساخته نشود . و به طور كلی در ساخت انبار امنیت آن در نظر گرفته شود .

4- آتش سوزی :
آتش سوزی نیز خود یكی دیگر از عوامل تخریب است و برای جلوگیری از آن باید به پرسنل انبار آموزشهای لازم را درباره اطفای حریق بدهیم ودر موقع بروز آن هرچه سریعتر به آتش نشانی اطلاع داده و در محوطه انبار كپسولهای آتش نشانی ، آب ، تابلوهای هشدار دهنده و… مهیا باشد .

انواع وسایل حمل و نقل :
1- چرخ دستی :
چرخ دستی ها وسایلی هستند كه به وسیله فرد در حالت ایستاده حركت داده می شوند . این وسایل می توانند با نیروی محركه یا بدون آن باشد . نیروی محركه چرخهای دستی معمولاً به وسیله انرژی الكتریكی تأمین می شود و هدایت آنها به وسیله فرد صورت می گیرد . چرخهای دستی در انواع متنوعی ساخته شده اند كه برحسب نیاز نوع مناسب آن انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد . از این وسایل برای حمل بارهای كم و در مسافتهای كوتاه استفاده میشود. در انتخاب این وسایل برای داخل انبار باید به ابعاد چرخ دستی و عر ض راهرو های بین قفسه های انبار دقت نمود .

انواع چرخ دستی عبارتنداز :
1- چرخ دستی افقی ( ساده )
2- چرخ دستی چند طبقه
3- چرخ دستی جمع آوری سفارشات
4- چرخ دستی مایل

مكان ساخت انبار
امروزه متخصصین و طراحان با كسب تجربه و اطلاعاتی كه در طی سالها كار و تلاش از طراحان گذشته بدست آمده و با سرعتی كه علوم امروز از لحا ظ معماری و شهر سازی و كلاً امور ساختمانی پیشرفت كرده دیگر برای ساختن مكانی برای استقرار كالا كه به آن انبار می گویند دچار هیچ مشكلی نمی شوند و انبار ها را به بهترین شكل ممكن و در بهترین مكان طراحی كرده و شروع به ساختمان سازی آن می كنند حال برای آشنایی بیشتر با شرایط محیطی آن ، چند نكته ساده و در عین حال مهم را برای شما توضیح خواهیم داد .

انبار قاعدتاً به دو گروه مختلف تقسیم می شوند :
1- انبا رهای مركزی
2- انبا رهای فرعی
كار شناسان انبار را به نوع شرایط تولید و حجم جنس تولید شده محل استقرار انبار را كه تا حد امكان باید به محل در یافت و ار سال كالا نزدیك باشد انتخاب می كنند با این روش در هزینه نقل و انتقال صرفه جویی شده و در عوض سرعت كار بالا رفته و به میزان قابل توجهی در سود دهی تولید تأثیر دارد و این در مورد ساخت هر دو گونه انبار چه مركزی و چه فرعی رعایت می شود.

اصلهای مهم در خرید :
بطور كلی پنج اصل زیر باید در خرید ها رعایت شود :
1- كیفیت مناسب
2- كیفیت ( مقدار ) مناسب ( Right Quantity )
3- قیمت مناسب ( Right price )
4- منبع مناسب ( Right source )
5- زمان مناسب ( Right time )
پس از اینكه این نكات در امر خرید انجام شد و كالای از فروشنده خریداری شد نوبت به مرحله ورود كالا به انبار شركت می باشد .

كه بدین صورت كه :
فروشنده ضمن ارسال كالا ، نسبت به ارسال فرمی بنام ( صورت حساب ) كه شامل مشخصات كالای فرستاده شده ، تعداد یا مقدار آن ، قیمت واحد و قیمت كل آن می باشد ، مبادرت می نماید .وبا ورود كالا به انبار مؤسسه و تحویل آن به انباردار نسبت به صدور ( برگ رسید كالا به انبار ) اقدام می شود . كه شامل فاكتور یا صورتحساب ، فروشنده ، وسیله حمل ، شرح كافی تعداد یا مقدار آن ، واحد ، وزن ، ارزش واحد و قیمت كل آن می باشد .

1-2 مزایا و معایب سیستم :
1- شناسایی و دسترسی بهتر و راحت تر به موجودی انبار ، مخصوصاً در مؤسسات با حجم موجودیهای زیاد و متنوع .
2- دادن اطلاعات دقیق و صحیح به مدیریت و سایر بخشهای مؤسسه .
3- سیستم با داشتن اهداف از پیش تعیین شده خود می تواند اطلاعاتی كافی به افراد تازه وارد بدهد .
4- اطمینان خاطر برای مدیران و مسؤلین بخشها در برابر سیستم منظم كه متكی بر اطلاعات صحیح و كافی است .
5- كنترل دقیق سیستم از طریق كنترل موجودیهای انبار و بررسی اشكالات آن .
6- كاهش هزینه های مصرف بدون مواد و تأثیر روحی مثبت به اثر وجود نظم و آگاهی مسؤلین از میزان دقیق موجودیها .

– معایب نداشتن سیستم انباداری :
1- ممكن است كمبود فضا در انبار بوجود آید زیرا كالاها خوب چیده نشده و یا قبلاً پیش بینی نشده است .
2- عدم نظم باعث جابه جایی اضافی و اتلاف وقت پرسنل انبار و در كل صدمه دیدن كالا می شود .
3- اتلاف وقت در مواقع انبار گردانی ( موجودی برادری ) به علت نامرتب بودن انبار

4- عدم توجه به وسایل ایمنی و نحوه استقرار كالا و حمل نقل می تواند موجب بروز خسارت جانی و مادی برای موسسه می شود .
انبارها در موسسات تولیدی با توجه به تولید و دامنه فعالیت كارخانه ، به دو نوع مركزی ( اصلی ) و فرعی تقسیم می شوند .
در كارخانه های بزرگ تولیدی به علت حجم زیاد تولید ، ساختمان انبار مركزی را نمی توان نزدیك كلیه واحدهای تولیدی احداث نمود . لذا در هر واحد تولیدی انبار فرعی ایجاد می گردد و انبار مركزی هر چند وقت یك بار ، مواد مورد نیاز واحد های مختلف تولیدی را به انبار همان واحد ار سال می نماید . در این صورت ، برای اداره انبار های فرعی ، به كمك انبار داری نیاز است كه مسؤلیت اداره این انبا رها را زیر نظر انبار دار به عهده بگیرند .

 

مدارك كالا در انبار :
مداركی است كه در هنگام ورود كالا به انبار با ید صادر شود تا انباردار رسیدن جنس را به انبار تأیید كند . این مدارك قابل استفاده در قسمتهای دیگری از جمله : حسابداری ، كامپیوتر مركزی ، ـ كاردكس مركزی ) ، دایره خرید و … می باشد .
این مدارك عبارتند از : در خواست كالا ، در خواست خرید ، رسید انبار ( قبض انبار ) كه در بعداً به توضیح آنها می پردازیم .

2-2 اهمیت و سازمان انبار ها:
سازمان انبارها :
نظر به این كه قسمت عمده ای از منابع نقدی شركتهای تولیدی ، به مصرف سرمابه گذاری برای موجودیهای مواد می رسد ، اگر از روشهای انبارداری مطمئن و منظمی استفاده نشود ، زیانهای جبران ناپذیری ببار خواهد آمد . به عنوان مثال ، نداشتن موجودی مواد به حد كافی ، موجب وقفه های زیان آوری در تولید می شود و با خریدهای فوری برای جلوگیری از این وقفه ها نیز هزینه های تولید افزایش می یابد . اگر مواد با بیش از حد مطلوب خریداری شده باشد ، باعث ركود سرمایه و افزایش هزینه های انبارداری و نابابی مواد می شود . روش انبارداری باید طوری طراحی گردد كه از حیف و میل ، فاسد شدن و افت نا مناسب مواد جلوگیری شود و نقل و انتقال ، جابه جایی ، حفظ و حراست موجودی مواد ، به طور مطلوب صورت گیرد .

اهمیت انبار :
هدف از ایجاد تشكیل انبارها چه در سازمانهای دولتی و چه در بخش های خصوصی تأمین ، نگهداری و در دسترس قرار دادن سری وسایل مورد نیاز آنها می باشد . بطور یكه اگر مواد و لوازم مورد نیاز به موقع تهیه و در دسترس واحد مصرف كننده قرارداده نشود ، در گردش كار و فعالیتهای آن مؤسسه ایجاد می گردد .
ساختمان انبارها ترجیحاً باید نزدیك به محل تولید باشد . تا انتقال مواد ، مخصوصاً مواد سنگین و پر حجم به واحدهای تولیدی ، به آسانی صورت گرفته ، هزینه آن نیز به حداقل كاهش یابد .

انواع انبار ها :
1- از نظر نوع كالایی كه در آن نگهداری می شود :
الف : انبار كالاهای معمولی :

ب : انبار مواد قابل انفجار
ج : انبار كالاهای فاسد شونده
د: انبار مواد فله ای

ه: انبار مواد شیمیایی
انواع انبار از نظر ساختمان
انبارها از نظر ساختمان به سه دسته تقسیم می شوند :
1- ساختمان كامل پوشیده

2- ساختمان سرپوشیده بدون دیوار
3- انبار محوطه باز یا بارانداز
كه در شركت سهامی داروپخش از انبار ساختمان كاملاً پوشیده استفاده می شود .
لازم به ذكر است كه به انبار ساختمان كاملاً پوشیده توضیح مختصری داده می شود :
انبارهای كاملاً پوشیده به انبارهایی كه دارای سقف ، دیوار و درب می باشند اطلاق می شود . وبرای ساختمان این گونه انبار ها می توان از مصالح ساختمانی مختلف استفاده نمود ودر این گونه انبار ها اقلامی نگهداری می شود كه حفاظت آنها از باد ، باران ، آفتاب ، سرقت و… ضرورری است .

3-2– خروج كالا از مؤسسه
الف : انواع كالا
اجناس موجود در انبار برحسب نوع و كیفیت به شرح زیر تقسیم می شود :
1- مواد اولیه : محصولات مخدر (ناركوتیك ) • كدئین بیس • كدئین فسفات • كدئین سولفات (و سایر نمكها ) • دی – هیدرو كدئین فسفات • دكسترومتورفان هیدرو بروماید • متادون • مرفین هیدروکلراید • مرفین سولفات • نوسكاپین بیس • نوسكاپین هیدرو كلراید • اوپیوم تینكچر • اوكسی كدون هیدروكلراید • پاپاورین هیدروکلراید محصولات غیر مخدر (غیر ناركوتیك ) • آسپرین در اشكال گرانول ، كریستال و پودر • سیپروفلوكساسین بیس • سیپروفلوكساسین هیدروكلراید • دیفنوکسیلات • انروفلوكساسین بیس • لنسوپرازول پلت 85% • امپرازول پودر • امپرازول پلت 85% • پاراستامول پودر و DC • كیو اسید برای تولید سیپروفلوكساسین و انروفلوكساسین
2- اثاثیه مانند : ماشین تحریر ، تلفن ، و نظایر آن با رد خواست غیر معرفی از انبار خارج می شود .

3- ممكن است بعضی مصالح كه از انبار خارج می شود برای تبدیل نوع جنس به كار رود مثلاً پارچه تبدیل پرچم شود . بنام ( درخواست تبدیل نوع جنس ) تهیه خواهد شد .
4- ممكن است بعضی از اجناس از انبار سازمان بطور امانت تحویل گردد كه برای خروج آنها از در خواست مخصوص استفاده خواهد شد .

ب : ثبت در كارت انبار :
سازمان انبار ها با تعیین ارزش كالاهای تحویلی كالای در خواست شده را تحویل می دهد و در خواست به امضای گیرنده می رساند . و مقدار از كارت كوچك انبار كسر می كند و در دفتر صادرات انبار ثبت می نمایند .

در پایان یك نسخه از درخواست خروج كالا و یك برگ از صادرات انبار به حسابداری مربوطه ارسال می نمایند .
ج : تحویل كالای غیر مصرفی

درخواست كننده كالا ، درخواست را برای تأمین اعتبار به حسابداری مربوطه تسلیم خواهد كرد كه حسابدار درخواست را تكمیل می نماید . كالای درخواست شده به وسیله **** از انبار در یافت می گردد . وبه امضای آنها می رسد و انبار دهنده كالا پس از تكمیل مقدار تحویل نسبت به تحویل كالای درخواستی اقدام می كند . و بالافاصله درخواست را در كارت انبار ودر دفتر صادرات در ستون كالای غیر مصرفی ثبت می نماید .

ه- درخواست خروج كالا برای تبدیل نوع جنس
در خواست خروج كالا به انبار دار ارائه می شود و با تعیین های آن در خواست را برای تأمین اعتبار به حسابداری ارسال می نماید .
حسابدار حساب مخصوص برای تبدیل نوع جنس نگهداری خواهد كرد . كه برای گرفتن به انبار مربوطه تعیین می نماید .
در مورد تبدیل نوع جنس این نكته ضروری است كه تبدیل باید به همان انباری برگشت شود كه مصالح و مواد اولیه آن را تحویل داده است .
و: درخواست فروش یا واگذاری كالا

در این مورد انبارداران از فرم مخصوص در خواست خروج كالا استفاده خواهند كرد و كالای تحویلی رادر دفتر صادرات ثبت خواهد كرد . در این صورت فروش كالا به دو صورت انجام می گیرد . 1- به صورت نقد 2- به صورت نسیه

بصورت نقد خرید باید معادل بهای آن به حساب سازمان به بانك داده باشد و رسیدی دریافت نماید كه برای تحویل كالا به انبار ارائه نماید .
بطور نسیه ، مجوز مربوطه ضمیمه دفتر صادرات خواهد شد و حسابداران وظیفه دارند ارزش كالا رابه بدهكار حساب مربوطه گذاشته و در مقام مطالبه برآید و مراقبت نماید كه كالای واگذاری به موقع برگشت داده شود .

انتقال كالا از انباری به انبار دیگر

در این مواقع درخواست مخصوص تهیه می شود كه بامشخصات كامل ، تاریخ حمل و شماره بارنامه و نظایر آن در درخواست قید شده است .
بدیهی است حسابداران ارزش مقدار كالای ارسالی رابه انبار دیگر به بستانكار حساب انبار( فرستنده) و بدهكار انبار (تحویل گیرنده) منظور خواهد داشت .

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir