توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله کاراموزی در شرکت افزار کیمیای فارس (FAKC) دارای 50 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله کاراموزی در شرکت افزار کیمیای فارس (FAKC)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله کاراموزی در شرکت افزار کیمیای فارس (FAKC)،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله کاراموزی در شرکت افزار کیمیای فارس (FAKC) :

مقدمه
شركت صنعتی و تولیدی افزاركیمیای فارس FAKC (FARS AFZAR KIMIYA CO.) درسال 1375 در شیراز تاسیس و به بهره برداری رسید ودر زنجیره صنعت وظیفه ساخت انواع قالبها وقطعات صنعتی دقیق را بعهده گرفته است . از آنجا كه در زمینه ساخت قطعات بسیار دقیق حركت اساسی و جهشی قابل توجه در كشور صورت نگرفته ، این شركت مفتخر است كه با انجام این وظیفه مهم ، به تمام واحدهای مصرف كننده قطعات صنعتی دقیق در سراسر كشور ارائه خدمات نماید. بهره گیری ازتجهیزات پیشرفته ومدرن وهمچنین استفاده از بهترین

ماشین آلات دقیق جهت به تحقق رساندن هدف فوق این شركت را در بین سازندگان ایرانی شاخص و با اهمیت نموده است . تلاش در جهت پیشرفت این تكنیك وكار آزموده نمودن نیروی انسانی در این رشته پر اهمیت از اهداف بلند مدت شركت افزار كیمیای فارس می باشد .

رعایت حقوق مصرف كننده ، با ارائه كیفیت در خدمات وتعهد دروقت شناسی و استفاده هر چه بهتر از حداقل زمان از جمله نكات قابل توجه و شاخص این واحد صنعتی می باشد.
صنعت ما نیاز مند نواوری و خلاقیت در تولید است. شركت افزار كیمیای فارس یكی از بزرگترین واحد های تولید قطعات صنعتی در جنوب كشور است. این شركت در سال 1385به عنوان واحد نمونه كشوری معرفی گردیده است. شركت افزار كیمیای فارس واقع در شیراز بلوار عادل آباد كار خود را با قالب سازی و تولید ظروف ملامین (باكالیت) با تعدادپرسنل6 نفر آغاز نمود. این شركت اكنون با گذشت 13 سال،در سال 1388 توانسته تعداد پرسنل خود را به 200 نفر رسانیده و زمینه فعالیت های خود را به صنایع دفاعی ،هواپیما سازی ،نفت و

گازوپتروشیمی گسترش دهد.این شركت با به كار گیری تجهیزات پیشرفته و به كار گیری نیروی مجرب وبا تجربه توانسته نیاز كشور را به واردات بسیاری از قطعات صنعتی و گاها قطعاتی كه برای تهیه آنها با تحریم مواجه هستیم رفع كند.

فصل اول:

بخش طراحی

-1-1طراحی
بخش طراحی به عنوان مغز متفكر این مجموعه بزرگ ایفای نقش می كند . این بخش به كمك 6 نفر هدایت می شود كه 3 نفر دارا ی تخصص نقشه كشی و 2 نفر كارشناسی ماشین ابزار و یك نفر كارشناسی قالب سازی است.در این بخش یا خود قطعات و یا مجموعه مونتا‍ژی توسط سفارش دهنده فرستاده شده و مجموعه دمونتاژ می گردد تا قطعات به صورت تك تك نقشه برداری می شوند و در صورت نیاز مجموعه برش خورده سنگ زده می شود تا اندازه برداری از قسمت های داخلی به راحتی قابل انجام باشد و گاهی نیز قطعه فرستاده شده و قالب مورد نظر برای آن طراحی می شود ولی چنانكه مشهود می باشد اكثر سفارشات به صورت نقشه بوده و در طراحی این نقشه بازكشی شده و مراحل ساخت آن مورد بررسی قرار می گیرد .

شکل 1-1 نمای از بخش طراحی را نشان می دهد.
شنبه مورخ 20/4/1388 به بخش طراحی معرفی گردیدم . نقشه ی شافت سفارش شركت هواپیما سازی هسا به همراه نقشه ی بازكشی شده جهت كنترل مورد مطالعه قرار گرفت به این ترتیب كه این نقشه در نسخه فرستاده شده در سیستم آمریكایی كشیده شده بود و در هنگام باز كشی باید به سیستم اروپایی تغییر داده می شد و اعداد ازسیستم اینچی به میلیمتری برده می شدند چنانكه تعداد رقم های اعشار(تعداد place ها ) باید در سیستم میلیمتری به همان تعداد رقم اعشار در سیستم میلیمتری می باشد .كنترل مجموعه هم

شامل كنترل درست بودن تبدیل اندازه ها و هم كنترل نماهای نقشه و جداول آن می شود . سپس نقشه ای با نام مجموعه 7000 به همراه زونكن مراحل ساخت آن مورد بررسی قرار گرفت . این مجموعه نوعی شیر اطمینان بوده که به سفارش شرکت CNG ساخته شده است.نقشه های این مجموعه مونتازی به همراه نقشه های مراحل ساخت آن در پایان گزارش آمده است .

مهمترین عامل برای ساخت یك قطعه به طور صحیح یافتن بهترین روش ساخت ( یعنی روشی كه در كمترین زمان ممكن و ارزانترین حالت ممكن دقیق ترین قطعه را تولید كند) است . شاید بتوان گفت آنچه كه شركت افزار كیمیا را از رقیبان خود بالاتر برده وجود افرادی است كه به علم روش های تولید به خوبی مسلط اند. قطعه B-8525 دارای 32 مرحله ساخت می باشد كه از جداسازی بلوكه یا ماده ی خام آغاز می شود و در نهایت با مرحله ی سنگ زنی و پلیسه گیری پایان می یابد . متاسفانه به دلایل امنیتی بسیاری از نقشه ها اجازه ی خارج شدن از كارخانه را ندارد . بعد از مطالعه ی مراحل تولید مطالعه ی قالب های طراحی شده را آغاز كردم .

عمده قالب های طراحی شده در شرکت افزار کیمیا در زمینه ی تزریق پلاستیك و قالب برش فلزی وقالب كشش فلزی می باشند . ساخت قالبهای صنعتی دقیق در بخش قطعات پلیمری و فلزی با استفاده از طراحی مناسب و همچنین بهترین مواد اولیه و تجهیزات پیش ساخته مرغوب جایگاه ویژه ای در این بخش مهم از صنعت را برای FAKC ایجاد نموده است.شکل های زیر نمونه های از قالب های ساخته در شرکت افزارکیمیا می باشد .

شکل 1-2 نمونه های از قالب های ساخته شده درFAKC را نشان می دهد.
برخی از قطعاتی که قالب تزریق آن در FAKC طراحی و ساخته شده در شکل 1-3 دیده می شود.

شکل 1-3 قطعات تزریق پلاستیک شده در FAKC
كدB-5863 با نام FLANGE جهت بازكشی به من داده شد. ابتدا نقشه مطالعه شده و سئولات پیش آمده از سرپرست بخش پرسیده شد .سپس تبدیل اعداد از اینچی به میلیمتری انجام می گرفت و كنترل گردید و بعد از كنترل و بازكشی آن توسط نرم افزار Autocad آغاز شد .در بازكشی تمام اندازه های داده شده باید در حد وسط تلرانس كشیده می شدند .دقت این نقشه در حد001میلیمتر بود . كاربردی ترین نرم افزاری كه در این بخش برای مدل كردن قطعات به صورت سه بعدی استفاده می شود نرم افزار solid work است .مورخ 27/4/88 نرم افزار v5r17 catiaبر روی یكی از رایانه ها نصب گردید و كد B-5750 درآن به صورت سه بعدی طراحی شد . متاسفانه سه بعدی سازی در بخش طراحی صرفا به دلیل دید بهتر به اپراتور دستگاه جهت انجام صحیح مراحل تولید انجام می گیرد و جهت عملیات دیگر نظیر NC كد و یا طراحی قالب از آن استفاده نمی شود .
در مواردی كه تیراژ تولید قطعات بالا است از نظر اقتصادی طراحی فیكسچر می تواند زمان تولید را پایین آورده هزینه ها را به شدت كاهش دهد یا حتی امكان ایجاد خطا یا اشتباه را توسط اپراتور را از بین ببرد .
می توان گفت که بخش طراحی از نظر سخت افزار و نرم افزار به امکانات مناسبی مجهز است. جدول 1-2تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری بخش طراحی معرفی گردیده است.

جدول 1=1 امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در FAKC
بخش نرم افزار CAD MECHANICAL DESK TOP 6.
POWER SHAPE
MASTERCAM DESIGN 4.2
AUTOCAD 14,2000.2002
CATIYA B5 R7

SCAN 2 CAD
CAD OVERLY
SOLID EDGE 3.5
HASCO
CAM POWERMILL
MASTER CAM

CATIYA
COPY CAD
CAE ANSYS
VISUAL NASTRAN

بخش سخت افزار كامپیوتر پنتیوم 12دستگاه
پرینتر EPSON2750 – A3
پلاتر HP-A0 دو دستگاه
پلاتر HP-A3 دو دستگاه

فصل دوم:

سالن دستگاه های نیمه اتوماتیک

2-1-کارگاه سنگ زنی
یکی از فرایند های که دراکثر مواقع در طی مراحل ساخت یک قطعه بر روی آن ممکن است انجام گیرد عملیات سنگ زنی است.این عملیات جهت بالا بردن کیفیت سطوحی که به کمک فرایندهای دیگر ساخت ایجاد شده اند بر روی قطعات انجام می گردد. سه شنبه در مورخ 30/4/88 به سالن كارگاه به بخش سنگ معرفی گردیدم. شکل2-1 تصویری از کارگاه سنگ را نشان می دهد سمت راست دستگاه های سنگ تخت وسمت چپ دستگاه های سنگ گرد را نشان می دهد.

شکل 2-1 نمای از کارکاه سنگ
2-1-1-سنگ تخت یا سنگ مغناطیس
سنگ زنی قطعات در اكثر اوقات آخرین مرحله ی ساخت یک قطعه و در یعضی مواقع نیز اولین مرحله ی تولید یك قطعه است. اصول كار این دستگاه به این صورت است كه میز دارای صفحه ای بوده كه به آن صفحه ی مگنت گفته می شود . این صفحه بر روی میز دستگاه قرار می گیرد و میز حركت رفت و برگشتی داشته و سنگ سمباده که روی كلگی دستگاه قرار گرفته حركت دورانی انجام می دهد . نوع سنگ بسته به نوع قطعه ای كه قرار است سنگ زده شود انتخاب می گردد . دور دستگاه نیز بسته به نوع سنگ انتخاب می گردد.جهت سنگ زنی بعضی از قطعات از ماده ی خنك كننده كه عمدتا آب صابون است استفاده می شود.دقت دستگاه سنگ مغناطیس در حد میكرون بوده و از آن در پایان مراحل ساخت یك

قطعه برای رساندن اندازه ها به اندازه ی نهایی و رسیدن صافی به سطح خوب استفاده می شود . عملیات سنگ زنی قادر است در بهترین و صحیح ترین روش سنگ زنی صافی سطحی تا 4/0 میکرون را ایجاد كند. در سنگ زنی به كمك دستگاه سنگ تخت قطعات به كمك خاصیت مغناطیسی روی سطح نگه داشته می شوند به این گونه قطعاتی كه خاصیت فرو مغناطیسی دارند با روشن شدن دستگاه و فعال شدن خاصیت آهنربایی صفحه مگنت مغناطیسی شده و به صفحه مگنت می چسبد اما در مورد قطعاتی كه خاصییت پارا

مغناطیسی دارند یعنی قابلیت آهنرباشدن ندارند مانند قطعاتی از جنس آلومینیوم یا برنج این قطعات را بسته به شكل هندسی آنها توسط صفحات و قطعاتی كه خاصیت فرومغناطیسی خوبی دارند مهار می كنند. گاه در صورتی كه قطعات كوچك و خاصیت فرو مغناطیس داشته باشند و سطح مورد نظر سطح نهایی برای قطعه محسوب نشود می توان تعداد زیادی از آنها را روی سطح میز قرار دادو همه آنهارا با هم سنگ زد .

قطعاتی از جنس آلومینیوم و برنج در هنگام سنگ زده شدن مشکلاتی را به بار خواهند آورد این قطعات به خاطر نرم بودن جنس آنها سطح سنگ را خراب می کنند یعنی پس از مدتی براده ها در سنگ نفوذ کرده و سنگ عمل براده برداری را انجام نمی دهد در این صورت سنگ را به کمک Diamond احیا می کند. Diamond قطعه ای است که دارای سری نوک تیز بوده و خاصیت مغناطیسی دارد این سر نوک تیز از جنس الماس است. آن را روی میز کار قرار داده دستگاه را روشن می کنند تا از سطح سنگ براده برداشته و سنگ را احیا می کنند.
2-1-2-سنگ مغناطیس گرد

اصول کار سنگ مغناطیس گرد و تخت یکی است. شاید بتوان گفت که تفاوت عمده آنها در قرار گرفتن صفحه مگنت به صورت افقی در سنگ تخت و به صورت افقی در سنگ گرد است .
جهت سنگ زدن سطوح خارجی و داخلی استوانه ای یا مدور از دستگاه سنگ مغناطیسی گرد استفاده می کنیم . در این نوع دستگاه صفحه مگنت به صورت مدور بوده و در گلویی دستگاه بسته می شود نحوه براده برداری در دستگاه سنگ مغناطیس گرد بسیار شبیه دستگاه تراش است با این تفاوت که در دستگاه سنگ مظناطیسی گرد به جای اینکه قطعه روی گلویی یا سه نظام بسته شود روی صفحه مگنت قرار داده می شود و حرکت چرخشی داشته و همزمان با حرکت دورانی قطعه سنگ نیز حرکت دورانی داشته و روی سطح

خارجی قطعه حرکت کرده و براده برداری می کند. در موارد ی که ضخامت قطعه کم بوده و سنگ زدن سطح داخلی و خارجی آن با مشکلاتی مانند شکستن قطعه ،خراب شدن سطح خارجی آن و یا با از بین رفتن فرم قطعه همراه است و نیز نمی توان آنها را به راحتی بر روی صفحه مگنت قرار داد در این گونه موارد از یک فیکسچر استوانه ای استفاده می کنند، هر گاه سطح مورد نظر برای سنگ زنی سطح خارجی قطعه باشد فیکسچر به اندازه قطر داخلی قطعه و با حالت انطباقی به صورت Fit ساخته می شود ودر درون قطعه قرار گرفته روی صفحه مگنت قرار داده می شود و اگر سطح داخلی قطعه جهت سنگ زدن مورد نظر باشد فیکسچر به گونه ای طراحی می شود که قطعه درون سطح داخلی آن قرار گیرد و با آن حالت انطباقی Fitداشته باشد. قابل ذکر است که جنس فیکسچر باید از نظر مغناطیسی قابل مغناطیس شدن باشد.

فاکتور هایی که در انتخاب سنگ مورد استفاده موثر است را می توان یکی دانه بندی سنگ بر شمرد چرا که هر چه جنس قطعه کار سخت تر باشد باید عدد دانه کوچکتر انتخاب شود . عامل اساسی دوم را می توان نوع چسب به کار رفته در آن بر شمرد عامل دیگر نیز نوع یکنواختی دانه های سنگ است به همراه عامل جنس ذرات به کار رفته همه این عوامل با یک فاکتور که با حروف لاتین مشخص می شود از طرف کارخانه سازنده بر روی سنگ نوشته می شود که عمده سنگ های مورد استفاده در کشور ما فاکتور k را دارا هستند یعنی این سنگ قابلیت استفاده برای جنس های معمولی و سخت را دارد . اما هر سنگ بسته به قطر آن هنگام کار روی دستگاه باید با دور مناسب انتخاب شود چنانکه روی اکثر سنگ های مورد استفاده در بازار حداکثر دور مجاز دستگاه هنگام کار با آن سنگ ذکر شده است اما چنانچه ذکر نشده باشد با فرمول هایی قابل محاسبه است.

گاه در عملیات سنگ زنی کنترل صحیح بودن قطعه کاری دشوار تر و دقیق تر و وقت گیر تر از عملیات است.
2-2-کارگاه فرز NC

دستگاه های فرز NC با دستگاه های فرز معمولی تنها دارای یک تفاوت عمده اند و آن این است که این دستگاه ها به صفحه الکترونیکی مجهز اند که در هر نقطه مختصات مرکز کلگی دستگاه یا همان نقطه رفرنس را نشان می دهد. می توان تعدادی از نقاط فضایی را به عنوان رفرنس به حافظه بخش الکترونیکی داد آنگاه در مواقع لزوم از این نقاط استفاده کرد از نظر قابلیت های کاربردی تمام قابلیت های این دستگاه مانند فرز معمولی می باشد . پنج شنبه مورخ 1/5/88 به بخش فرز NC معرفی گردیدم .

عملیاتی مانند زدن پخ داخلی یا خارجی برای سطوح مدور و یا زدن گاه های داخلی سوراخ کاری با زوایای مختلف سیار عملیات های ساخت یک قطعه را می توان به کمک آن انجام داد.
بعضی از قطعات به دلیل شکل پیچیده ای که دارند به راحتی قابل بسته شدن روی گیره ها نیستند بنابر این گاه نیاز می شود از دو گیره یا چند گیره معمولی البته بسته تعداد قطعات برای ثابت کردن آنها روی میز دستگاه استفاده شود . برای قطعات مدور نیز می توان به کمک قرار دادن سه نظام روی میز دستگاه آنها را ثابت نگه داشت. از گیره های V شکل نیز برای ثابت نگه داشتن قطعات استفاده می شود گاه تیراژ تعداد قطعات بالا رفته و یا قطعه از نظر ظاهر دارای سطحی ناهمگون بوده و بستن قطعه و ساعت کردن ان کاری وقت گیر بوده و نیاز به وقت فراوان دارد در این گونه موارد برای آنها فیکسچری طراحی می کنند که نیاز به ساعت کردن را از بین برد یا حداقل تعداد دفعات آن را کاهش دهد.

شکل 2-2 سمت چپ تصویر سالن فرز NCرا نشان می دهد.
در این بخش تعداد زیادی نقشه ساختی که در مرحله فرز انجام شده بود مورد مطالعه قرار گرفته بود که متاسفانه این نقشه ها به دلایل امنیتی اجازه خارج شدن از شرکت را نداشتند .
2-3-کارگاه تراش
با آغاز روز کاری روغن کاری گیربکس دستگاه تراش آغاز شده و چرخنده های آن محور ها گریس کاری و یا روغن کاری می شود این کار هر هفته دو بار انجام می گیرد. پس تمام دستگاه محور های لغزنده و اتصالات سوپورت های طولی و عرضی و فوقانی روغن کاری می گردد . نقشه مورد نظر مطالعه شده و قطعه بر روی سه نظام بسته می شود رنده مورد نظر انتخاب شده روی رنده گیر بسته می شود اما برای تنظیم رنده چنانکه متداول است رنده به کمک نوک مرغک به ارتفاع مورد نظر تنظیم می گردد اما دراین شرکت با انجام کاری ابتکاری قطعه ای ساخته شده است که با قرار دادن آن روی سوپرت نوک آن ارتفاع مرغک را نشان می دهد و با کمک آن ارتفاع رنده را تنظیم می کند این عمل موجب صرفه جویی در وقت

شده و احتمال خطا را کاهش می دهد. یکی از قطعاتی که در حال انجام مراحل تراشکاری است قطعه ای به نام شافت به سفارش پتروشیمی خارک می باشد این قطعه دارای طولی برابر 850 میلیمتر می باشد یکی از مشکلاتی که هنگام تراشکاری قطعات با طول زیاد ایجاد می شود ایجاد لنگی در طول قطعه بوده که عملیات تراش کاری را با مشکل مواجه می کند جهت رفع این مشکل در طول قطعه از کمر بند استفاده می شود کمربند در نزدیکی محلی که قرار است تراش کاری شود بسته می شود. کمر بند ها در دو نوع لغزشی و غلتشی

مورد استفاده قرار می گیرد کمر بند های لغزشی دارای فک های برنجی بوده که با گذشت زمان این فک ها در اثر اصطکاک از بین رفته و کوچک می شود . این فک ها قابل تعویض بوده و امکان تعویض آن ها وجود دارد نوع دیگر کمربند ها از نوع غلتشی بوده که در دهانه فک آنها قطعات غلتکی شکل وجود دارد این قطعات میزان اصطکاک را کم کرده واز گرم شدن قطعه جلوگیری می کند. گاهی قطعاتی قرار است تراش داده شوند که ضخامت جداره آنها کم بوده و در صورت بسته شدن در فک سه نظام دستگاه امکان از بین رفتن و یا خراب شدن سطح آنهاوجود دارد. در اینصورت سه نظام را از روی گلویی دستگاه جدا کرده ویک صفحه مگنت مدور روی گلویی دستگاه می بندند سپس با کمک مگنت کردن و با استفاده از چسپ می توان قطعاتی که جداره کم ضخامت دارند را روی دستگاه ثابت کرده چسپ مورد استفاده با کمک آب به راحتی از صفحه مگنت جدا می شود.نکته جالب توجه دیگر انجام عملیات چرخ کاری یا Spining با کمک دستگاه تراش است .

در این روش اندازه گرده مورد نظر را به کمک فرمول بدست آورده که انتخاب فرمول مورد استفاده بر اساس شکل ایجاد شده می باشد پس شکل داخلی قطعه روی فیکسچر ایجاد می گردد .

گرده را با کمک پیچ بر روی فیکسچر قرار داده و مقداری آن را بر روی فیکسچر خم می کنند .
سپس با نزدیک کردن ابزار به آن ورق را روی فیکسچر می خوابانند تا ورق به صورت فرم خارجی فیکسچر در آید در این روش ابزار به کار رفته در انتهای خود دارای یک غلتک که قابلیت چرخیدن دارد این غلتک گرده را روی سطح مورد نظر خوابانده سپس اضافه های ایجاد شده در عملیات برش از قطعه جدا می شود .در شرکت افزار کیمیا از این روش برای تولید یک نوع درپوش استفاده می شود.

ایجاد شعاع های موجود در گوشه های قطعات در هنگام تراشکاری با دو حالت متفاوت روبرو هستیم یا مقدار این شعاع به اندازه ای است که به توان فرم آن را به صورت معکوس بر روی ابزار ایجاد کرد و با کمک آن فرم شعاع تراشیده شود. این روش برای ایجاد شعاع های با مقدار کم انجام می شود ولی در مواردی که شعاع خواسته شده زیاد بوده به طوری که امکان ایجاد رنده ای با شعاع آن وجود ندارد در این صورت با کمک رنده معمولی و با روشی ساده اما وقت گیر ایجاد آن شعاع قابل انجام است به این طریق که طراح باید شعاع را به صورت Detail نشان داده و آن را از ابتدای شعاع به صورت المان هایی تنظبم کرده و اندازه المان هر شعاع را بر روی هر نقشه می دهند به این صورت می توان شعاع های نسبتا بزرگ را به صورت پله ای تراشید .

اما با وجود شرایط مناسب و رعایت اصول هنگام عملیات تراشکاری امکان ایجاد تراش مناسب بر روی قطعات ممکن نیست مگر با کمک رنده ای از جنس مناسب که به طور صحیح تیز شده باشد. رنده های تراش کاری انواع مختلف دارند رنده های معمولی از جنس فولاد تند بر بوده که برای برش فولاد هایی با سختی معمولی مناسب می باشند .
اما چنانچه سختی بالا رود از رنده هایی که به الماسه معروف اند استفاده می شوند. در این رنده ها نوک برنده کارییده شده یا سمانته تا سختی آن بالا رود این رنده ها بر روی قلم به صورت جوش یا به صورت پیچ و پین قرار می گیرند و شکل آنها به صورت مثلث – لوزی و مربع و دایره وجود دارند که هر کدام هم کاربرد خاص خود را دارند.

هنگامی که سختی قطعه به حدی برسد که با این رنده ها نیز به راحتی برش داده نشود از الماسه های سرامیکی استفاده می کنند این نوع از الماسه ها کاملا سخت و شکننده اند . در شکل زیر قطعاتی که به سفارش یکی از شرکت های شیر پاستوریزه ساخته شده است نشان داده شده است . عمده مراحل ساخت این قطعات در کارگاه تراش انجام شده است .

شکل 2-3
جدول زیر آماری از دستگاه های موجود در سالن دستگاه های نیمه اتوماتیک آورده شده است.

جدول 2-1 فهرست دستگاه های نیمه اتوماتیک
ردیف نام دستگاه كشور سازنده مشخصات دستگاه تعداد(دستگاه )
ماشین سنگ زنی فرم اپتیك آلمان PETEWE PES 4U 1
2 سنگ تخت با دیافرام آلمان BLOHM HANSAT 7 1
3 سنگ تخت تایوان CHEVALIIER FGS 1640 AD 1
4 سنگ تخت یوگسلاوی LIVICA B10 1
5 سنگ محور شاهین دشت ایران SH-600 1
6 سنگ گرد چین M1432 B 1
7 سنگ ابزار چك اسلواكی TOS BN102B 2
8 فرز انیور سال ایران/المان FP4 MK 4
9 جیك گرایندینگ و بورینگ آلمان DECKEL LKD BS 1
10 تراش 3 متر دیجیتال لهستان TUR 630M 1
11 تراش 1 متر چك اسلواكی TOS SUI 32 2
12 تراش چك اسلواكی 40 TOS SUI 1
13 تراش 5/1 متر چك اسلواكی 50 TOS SUI 1
14 تراش 1 متر لهستان TUM 35 D1 1
15 تراش 1 متر چین CO632 AX1000 2
16 تراش 60 سانت دقیق آلمان WEILER MATADOR 2
17 تراش اتوماتیك لهستان AWA25 M 1
18 دریل رادیال چك اسلواكی MAS VO 32 1

فصل سوم:

سالن دستگاه های فرز CNC

3-1-سالن دستگاه های فرز CNC1
می توان گفت ورود دستگاه هایCNC تحولی شگرف در تولید قطعات صنعتی بوده است چنانکه این دستگاه ها تحولی بزرگ را در تولید قطعات صنعتی پدید آوردند.
دستگاههای فرزCNC موجود در شرکت افزار کیمیا چهار محوره است که سه محور XوYوZ است و محور چهارم که در حالت نرمال کار نمی کند با قرار دادن بخش دیگری که به صورت یک گلویی و سه نظام روی میز دستگاه بسته می شود می باشد.قطعه با بسته شدن بر روی سه نظام می تواند حرکت دورانی نیزداشته باشد .که این محور چهارم دستگاه است تنها

دستگاه پنج محوره این مجموعه درای سه محور XوYوZ و یک محور چهارم روی میز ومحور پنجم چرخش کلگی قطعه است .تمام دستگاه های CNC می توانند به صورت NC نیز کار کنند یعنی کنترل آنها به صورت نیمه اتوماتیک گردد .شکل زیر نمونه ای از دستگاه های CNC چهار محوره را نشان می دهد.

شکل3-1دستگاه فرز چهار محوره مدلVMC 560 AH
ورودی دستگاه هایCNC به صورت کد می باشد یا به عبارت دیگر به صورت NCکد است .بستن قطعه روی میز دستگاه مشابه دستگاه های فرز معمولی می باشد پس از بستن قطعه و ساعت کردن آن نقطه رفرنس قطعه به دستگاه معرفی می گردد . اگر عملیاتی که قرار است روی قطعه انجام شود عملیاتی ساده بوده نظیر شیار زدن یا سوراخ کاری و یا عملیاتی از این قبیل کد گیری به صورت دستی انجام شده و وارد دستگاه می شود اما اگر عملیات خواسته شده دارای پچیدگی باشد کدگیری توسط نرم افزار انجام می گیرد.
1-Computer Numerical Control

شکل 3-2 برنامه نویسی به کمک نرم افزار را نشان می دهد
نرم افرارهای مورد استفاده جهت برنامه نویسی در شرکت افزار کیمیا مستر کم وپاور میل و کتیا می باشد که کتیاکمتر مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت کد گیری به کمک نرم افزار خروجی نرم افزار باید تصحیح گرددکه در بعضی مواقع عملیاتی چون روشن و خاموش کردن آب صابون جای ابزارها و بعضی از خطوط اضافه نیز حذف می گردد.

یکی از نکات مهم در هنگام کار تشخیص این است که انجام کدام عملیات به زمان کمتری نیاز داشته و یا کدام عملیات بهتر است انجام گیرد این مهارت امری تجربی بوده و با انجام کار این تجربه بدست می آید اما انچه به صورت کاربردی مورد استفاده این بخش قرار می گیرد نرم افزار مستر کم می باشد این نرم افزار به دلیل اینکه فایل هایی با فرمت dwg یعنی فایل های خروجی نرم افزار اتو کد را به عنوان ورودی می پذیرد پرکاربرد ترین نرم افزار برای برنامه نویسی جهت تراش قطعات به وسیله فرز CNC در شرکت افزار کیمیای فارس می باشد زیرا عمده نقشه ها در بخش طراحی به کمک نرم افزار اتو کد ترسیم می گردد به این گونه است که به ضرورت ترسیم نقشه ها با اندازه های حد وسط تلرانس پی می بریم.

دستگاههای CNC ابزار های توان مندی چهت انجام کار های پر تیراژ می باشد نکته دیگر که اهمیت کاربرد ماشین های CNC را آشکار می کند انجام عملیات Surfacingیا ایجاد سطوح است با وجود این همه توان مندی ها این ماشین ها در ایجاد سطوح داخلی دارای یک ضعف عمده اند چنانکه امکان ایجاد سطوح متعامد در عملیات حفره زنی وجود ندارد .کد ها را به چند طریق می توان به دستگاه وارد کرد این عملیات می تواند با اتصال مستقیم دستگاه به رایانه و یا با اتصال حافظه به دستگاه انجام گیرد برای وارد کردن کدهای کوتاه عملیات به صورت دستی انجام می گیرد.

از دستگاه های فرز CNC نیز می توان جهت انجام سنگ زنی دندانه های چرخ دنده ها نیز استفاده کرد به این گونه که محور چهارم بر روی دستگاه قرار گرفته و چرخ دنده درون یک شافت جا خورده شافت مورد نظر روی سه نظام محور چهارم بسته می شود آنگاه سنگ مورد استفاده را به صورت پروفایل چرخ دنده مورد نظر در آورده به طوری که سطح خارجی سنگ درون پروفایل چرخ دنده ها جای

گرفته و سطح کاملا درستی از پروفایل دنده ها ایجاد کند آنگاه با چرخش مناسب چرخ دنده تحت زاویه مناسب و حرکت مناسب سنگ عملیات سنگ زنی انجام می گیرد.شکل زیر نمونه ای از سنگ زنی این چرخ دنده هارا به کمک دستگاه های CNC نشان می دهد.

شکل 3-3 نحوه سنگ زنی چرخدنده ها به کمک دستگاه فرز CNC
در تصویر سمت راست نحوه سنگ زنی قطعات ودر سمت چپ دستگاهی که به کمک آن عمل سنگ زنی انجام می گیرد نشان داده شده است.
در دستگاه های فرزCNC براده ها به صورت اتوماتیک به کمک نوار نقاله ای که در زیر میز دستگاه قرار دارد تخلیه شده و در ظرف براده کنار دستگاه ریخته می شود این دستگاه ها 24 ابزار را در ابزار گیر خود جای می دهند تعویض ابزلر به کمک سیستم پنوماتیکی انجام می گیرد .

شکل 3-4 دستگاه فرز VMH 1100 سمت چپ دستگاه محل تخلیه براده را نشان می دهد
برخی از کد های اساسی و پر کاربرد جهت انجام ماشین کاری در سیستم برنامه نویسی فانوک در زیر آمده است برخی از Mکد های مهم به قرار زیر است :

استپ شرطی برنامه M0
دوران اسپیندل (ساعت گرد ) M3
دوران اسپیندل (پاد ساعت گرد) M4
توقف اسپیندل M5

تعویض ابزار M6
روشن شدن مایع حنک کننده M8
خاموش شدن مایع خنک کننده M9
روشن شدن همزمان اسپیندل و مایع خنک کننده M13
غیر فعال کردن محور چهارم M24
فعال کردن محور چهارم M25/M26

پایان برنامه اصلی M30
فراخوانی برنامه فرعی به برنامه اصلی M98
پایان برنامه فرعی M99
بعضی ازG کدهای مهم در زیر آمده است:

حرکت سریع G0
حرکت با سرعت پیشروی G1
حرکت ابزار در مسیر دایره ای ( ساعت گرد ) G2
حرکت ابزار در مسیر دایره ای( پاد ساعت گرد) G3
مکث( توقف اجرای برنامه به مدت زمان مشخص) G4

انتخاب صفحه XY به عنوان صفحه کاری G17
انتخاب صفحهXZ G18
انتخاب صفحهZY G19
انتقال ابزار به نقطه رفرنس G28

جبران شعاع ابزار G41
جبران شعاع ابزار G42
کنسل کننده کد های شعاع ابزار G40

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir