توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله دودکش ها دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله دودکش ها  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله دودکش ها،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله دودکش ها :

دودکش ها

فهرست:
نگاهی به دودکش ها
دودکش گرمکن ها
اتصال به دیوار
انتخاب سیستم تهویه و هواکش های مناسب در سالن های بسته
بخاری دیواری

نگاهی به دودکش ها
احتراماً ، با عنایت به اینكه اجرای دودكش ها دربسیاری از ساختمان های مسكونی ، تجاری و ; دقیقاً مطابق با ضوابط و مقررات ملی ساختمان مبحث هفدهم و یا حتی ضوابط شركت گاز خراسان انجام نمی گردند و این مهم ممكن است در زمان استفاده از وسایل گاز سوز منجر به خسارتهای جانی و مالی ساكنان این ساختمان ها گردد

 نكات ذیل جهت رعایت در اجرای دودكشهای ساختمان كه در عمل نیز موجب تأیید یا عدم تأیید شبكه گاز رسانی واحد های یاد شده می شود به اطلاع می رساند بدیهی است كه عواقب عدم توجه به این نكات متوجه مجریان ، مهندسان ناظر و طراح دفاتر مهندسی و سایر دست اندركاران مربوطه خواهد بود .

1- در ساختمانهای كه گرمایش آنها با وسایل گاز سوز صورت می پذیرد ، هر وسیله گاز سوز بایستی دارای دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخلیه گازهای حاصل از احتراق فضای آزاد باشد لذا در اینگونه ساختمانها اجرای دودكش در كلیه اتاقهای خواب ، حا و پذیرایی و همچنین آشپزخانه الزامی می باشد .
تبصره : اتاقهای خوابی كه مساحت آنها كمتر از 9 متر مربع باشد به دلیل غیر استاندارد بودن نصب بخاری ، اجرای دودكش الزامی نمی باشد .

2- دودكش ها باید در داخل ( بدنه ) دیوارها اجرا گردند ( توضیح اینكه : مناسبترین دیوارها دیوارهای داخلی می باشند ) اجرای دودكش به صورت نمایان به خصوص در بیرون ساختمان ها غیر استاندارد بوده و می باید عایق شده و توسط دیوار دیگری پوشش داده شوند ضمناً اجرای دودكش در داخل دیوار حمامها به دلیل احتمال نشت دودكش به طور كلی ممنوع می باشد .

3- در صورت عدم اطلاع از نوع و ظرفیت مصرف كننده گازی بهتر است توجه شود كه مناسبترین قطر برای دودكش شومینه ها و پكیج ها حداقل 15 سانتی متر و بخاریها 10 سانتی متر می باشد ( هر سه مورد اشاره شده مربوط به مصرف كننده های گازی در سایز های استاندارد خانگی می باشد )

4- انتهای لوله خروجی كلیه دودكش ها در پشت بام باید 60 تا 100 سانتی متر از ارتفاع جانپناه ( یا هر مانع دیگری در مجاورت آنها ) بالاتر بوده و از دیوارهای جانبی نیز شعاع حداقل 1 متر فاصله داشته باشد و حتماً میباید مجهز به كلاهك ضد باد ( H ) باشند .

5- ابتدای دودكش ها در داخل ساختمانها باید حداقل 30 سانتی متر از ورودی دودكش هاگودتر باشند تادر صورت سقوط احتمالی بخشی از بدنه و یا اجسام خارجی دیگر به داخل دودكش موجب مسدود شدن آنها نگردد .

6- قطر داخلی تمامی دودكش باید در طول آنها یكنواخت و سطح داخلی آنها نیز صاف باشد .
7- جنس دودكش ها و مصالح بكار رفته در آنها باید مطابق ضوابط و مقررات ملی ساختمان در مبحث هفدهم باشد.

8- دودكش ها باید حتی المقدور بص.رت كاملاً مستقیم و یكسره اجرا گردند و در طول مسیر نیز باید حتماً هوابند ( دودبند ) باشند و در صورت اجرای دودكش ها بصورت قطعاتی حتماً باید از دودكشهای نوع نر و ماده كه باعث دودبندی محل اتصال و عدم خروج گازهای حاصل از احتراق می شود استفاده نمود و حتی المقدور نباید قطعات دودكش ها را به صورت لب به لب اجرا كرد در آن صورت هرگز نباید اجزای آنها را با گچ به هم متصل نمود و بهتر است با وصاله های كارخانه ای و یا ملات سیمان و با استفاده از رابیتس به صورت لب به لب به هم متصل و دود بند گردند .

9- اجرای دودكش در كنار دربها نظیر دربهای ورودی به اتاقها ، كمدهای داخل اتاقها در صورتیكه دربهای روی دودكشها بازگردند ممنوع می باشد .
10- اجرای دودكش با فاصله افقی كمتر از 50 سانتی متر از پنجره های داخلی به دلیل احتمال چسبیدن پرده به دودكش و آتش گرفتن آن ممنوع می باشد .

11- برای كلیه مصرف كننده های گازی در كلیه طبقات یك ساختمان می باید دودكش مستقل اجرا نمود در صورت اجبار به نصب دودكش مشترك اجرای آن می باید تحت نظر متخصصین و مهندسین مشاور تأسیساتی انجام گردد ( لازم به توضیح است كه طبق ض.ابط شركت گاز خراسان حتی دودكشهای مشتركی كه برابر مقررات مبحث هفدهم اجرا گردند به دلیل احتمال نشت دود از دوكش به طبقات دیگر مورد تأیید نمی باشد .)

12- عبور دودكش از فضای داخل سقف های كاذب علی الخصوص حمامها به دلیل امكان پوسیدگی و نشت گاز منو اكسید كربن ممنوع می باشد .
13- استفاده از دودكشهای آكاردئونی نوع آلومینیومی یا فلكسیبل به علت عدم امكان دودبندی مناسب در ابتدا و انتها و انقباض و انبساط آن خطرناك بوده و ممنوع می باشد .

14- در طول مسیر دودكشها حتی المقدور باید از اجرای دودكش بصورت افقی پرهیز نمود و در صورت اجرا نمودن بخشی از دودكش بصورت افقی ، بخش عمودی آن دودكش حداقل باید سه برابر بخش افقی آن باشد .

15- ساختمان هایی كه مجهز به سیستم گرمایشی شوفاژ خانگی و یا موتور خانه مركزی باشند اجرای حداقل یك دودكش در حال یا پذیرایی جهت گرمایش اضطراری ، الزامی می باشد .

16- آزمایش دودكش ها
برای اطمینان از صحت عملكرد دودكش ها سه آزمایش آسان ذیل توصیه می شود :
الف : ساده ترین آزمایش هر دودكش دست زدن و لمس آن است . سردی دودكش نشانه عدم عبور گازهای سمی حاصل از احتراق وسیله گاز سوز و زنگ خطری برای شما می باشد . وقتی وسیله گاز سوز كار می كند بایستی دودكش داغ باشد و نوك انگشتان داغی آن را حس كند .

ب : آزمایش بعدی استفاده از شمع و یا شعله كبریت در محل دریچه و مبداء دودكش در اتاق ( محل مصرف ) می باشد . با قرار دادن كبریت روشن در ابتدای دریچه بایستی شعله به سمت داخل دودكش كشیده شود . این موضوع نشانه كار كردن و مكش مناسب دودكش و در صورتیكه تغییری در شعله ایجاد نشود نشان دهنده عدم مكش مناسب دودكش می باشد .

ج : هنگام خرید و یا اجاره خانه و قبل از وصل وسایل گاز سوز به دودكش ، مسیر دودكش ها را با یك وزنه و طناب محكم از پشت بام تا محل دریچه و مبداء دودكش كنترل نمائید تا از باز بودن آن كاملاً مطمئن شوید .

دودکش گرمکن ها
چون طبق قوانین گازها و رابطه P1.T2=P2.T1 اگر فشار گازی در حجم ثابت از P1 به P2 کاهش یابد دمای آن نیز از T1 به T2 کاهش خواهد یافت ، لذا در سیستم های تقلیل فشار گاز همواره با کاهش دمای گاز مواجه خواهیم شد و در نتیجه هنگامی که دمای گاز به نقطه شبنم گاز نزدیک شود بخار مایعات همراه گاز اعم از آب و هیدروکربورهای سنگین تر به صورت مایع درآمده و در دمای پایین محیط در تاسیسات ایجاد یخزدگی می نماید.

همچنین از آنجا که دمای گاز در شرایط استاندارد حدود 15C می باشد لذا تامین این شرایط در سیستم های تقلیل فشار و در نهایت در مبادی مصرف ضروری است . با توجه به موارد ذکر شده در سیستم های تقلیل فشار نصب گرمکن های گاز ضروری میباشد . این دستگاهها در شرایط ایمن توسط مشعلهای اتمسفریک آب داخل یک محفظه را گرم نموده و گاز با عبور از لوله های مارپیچی که از درون این محفظه عبور می نماید گرم میشود و به آنها حمام های غیرمستقیم (Water Bath indirect Heater) گاز گفته میشود.

اتصال به دیوار
ساختمان گرمکن های گاز شامل محفظه گرمكن (Shell)، لوله های گاز (Gas Tube)، آتشدان (Fire Tube)، محفظه احتراق، مخزن انبساط آب (expantion Tank)، دودكش (exhaust) و سیستم تامین و كنترل سوخت می باشد.

محفظه گرمکن به صورت استوانه افقی بوده که حجم آن متناسب با ظرفیت حرارتی گرمکن میباشد .این مخزن روی یک شاسی ثابت می گردد و جهت جلوگیری از سرریز شدن آب مقطر هنگام گرم شدن ،مخزن کوچکتری بالای این مخزن نصب میگردد .

لوله های گاز گرمکن که اندازه آنها متناسب با حجم گاز عبوری از گرمکن طراحی میگردد ،به صورت لوله های رفت و برگشت و در چند ردیف از یک قاعده وارد مخزن گرمکن میشوند و نشاندهنده های دما و فشار گاز روی این لوله تعبیه می گردند و کنترل کننده دمای گاز گرمکن نیز روی لوله خروجی آن نصب می شود.

آتش دان یا Fire Tube لوله ای است که معمولا به شکل U ساخته شده و درون مخزن گرمکن و در قسمت زیرین لوله های گاز قرار می گیرد و دو دهانه آن از قاعده دیگر مخزن خارج و به دودکش و محفظه احتراق متصل میگردد و آتش مشعل و هوای گرم هیتر از درون این لوله به دودکش منتقل میشود.

دودکش یا exhaust لوله ای است که انتقال گاز حاصل از احتراق را به ارتفاع بالاتری منتقل نموده باعث مکش هوای درون آتشدان میشود. دودکش ها مجهز به دریچه هایی بوده که از اتلاف حرارت جلوگیری به عمل می آورد. در قسمت پایین دودکش ها سوراخهایی تعبیه شده که در صورت نصب تجهیزات مناسب میتوان دما و نوع گاز حاصل از سوخت را اندازه گیری نموده و در نتیجه میزان سوخت و هوای هیتر را تنظیم نمود.

محفظه احتراق محلی است که مشعلها و شمعک ها و متعلقات آنها درون آن قرار دارند.دریچه های ورودی هوای سوخت که مجهز به توری محافظ میباشد نیز روی این محفظه نصب شده اند .این محفظه به گونه ای ساخته میشود که مشعل و شمعک قابل رویت بوده و دریچه تنظیم هوای آنان قابل دسترسی باشد.برای تامین سوخت گرمکن ها معمولا از گاز خروجی گرمکن و یا گاز خروجی ایستگاه مربوطه استفاده میگردد. ولی در هر صورت این گاز پس از عبور مجدد از درون گرمکن با دمای بیشتر وارد سیستم سوخت هیتر میشود. این سیستم شامل فیلتر ، رگلاتور ، شیر قطع فشار برای فشار بالا و پایین و شیر اطمینان میباشد.

برای کنترل گرمکن های گاز از چهار نوع تجهیزات کنترل که شامل کنترل کننده دمای گاز خروجی ،کنترل کننده دمای آب گرمکن ،کنترل کننده سطح آب گرمکن و سیستم محافظ شعله پیلوت می باشند استفاده میگردد.

ظرفیت حرارتی گرمکن ها متناسب با ظرفیت سیستم بوده و معمولا به ازای هر متر مکعب از ظرفیت ایستگاه حدود 70 BTU/h ظرفیت حرارتی برای گرمکن در نظر گرفته می شود.

انتخاب سیستم تهویه و هواکش های مناسب در سالن های بسته
انتخاب سیستم تهویه مناسب بستگی به:
– نوع گله (گوشتی ، مادر ، تخمگذار ، اجداد)
– نوع سالن ( بسته یا باز )
– ابعاد سالن ( بستگی زیاد به عرض سالن و جگونگی قرارگیری خطوط دانخور ی و آبخوری دارد)
– میزان عایق بندی

– مقایسه میزان سرمایه گذاری و سود حاصل
با توجه به نوع سالن و شرایط اقلیمی روش های مختلفی برای تهویه به شرح زیر وجود دارد:
1- تهویه عرضی : د راین روش تهویه، هواكش ها و هواده ها در دیوار طولی سالن نصب می شوند و به این ترتیب تهویه بصورت عرضی انجام می گیرد. این روش مناسب تهویه سالن های با عرض کمتر از 14 متر است.

مزایا : معایب :
– ارزان – پیدایش نقاط کور و عدم خروج گازه ای مضر وسمی از سالن
– سهولت استفاده – نصب و استفاده پرزحمت هواکش ها
تامین حداقل تهویه در سیستم عرضی بسیار مشکل می باشد
2- تهویه طولی: د راین روش دریچه های ورود هوا د رانتهای یك طرف سالن در منتهی الیه دیوارهای طولی و هواكش ها در انتهای دیگر سالن در منتهی الیه دیوارهای طولی (یا دیوارهای عرضی) قرار دارند. این نوع تهویه در سالن هایی با طول كمتر از 60 متر قابل اجراست.

چناچه طول سالن بیشتر باشد، می توان دریچه های ورود هوا را در دو انتهای سالن و هوتكش ها را در وسط سالن و یا برعكس نصب كرد. در هر حال فاصله هواكش ها و هواده ها با فاصله ذكر شده در چند قسمت نصب شوند.

مزایا : معایب :
– نسبت ارزان – لزوم توجه به ورودی های هوا
– حداقل نقاط کور – احتمال خیس شدن بستر که باعث عدم یکنواختی جوجه در سالن می شود.
– سهولت استفاده

– یکنواختی بهتر
3- تهویه سقفی: برای آب و هوای سرد مناسب است . هوا در طول سالن جریان یافته و گازهای مضر و هوای گرم از طریق هواکشهای مرکزی از سالن خارج می شود . در صورتی که در تابستان دمای هوا بالاتر از 35 درجه سانتی گراد باشد ، باید از هواکشهای عرضی هم استفاده کرد تا هوا خارج شود .

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir