توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله اوصاف جهنم و جهنمیان دارای 33 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اوصاف جهنم و جهنمیان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله اوصاف جهنم و جهنمیان،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اوصاف جهنم و جهنمیان :

مقدمه (كتاب معاد در قرآن)
پس از مرگ به كجا می روم؟ آیا دوباره باز می گردم؟ آمدنم بهر چه بود؟ آیا باید در این باره بیندیشیم؟ آن چه واقع امر است انجام خواهد گرفت پس اندیشیدن من در این باره چه سودی دارد؟ تصور مرگ و حوادث بعد از آن ، زندگی انسان را تلخ می سازد چرا در این باره فكر كنم و عیش و نوش را ناقص كنم؟ آری، این قبیل پرسش ها در طول تاریخ مطرح بوده ذهن انسان ها را همواره مشغول ساخته و می سازد و درصدد یافتن پاسخ قانع كننده بوده است. از همن رهگذر دانشمندان و فیلسوفان كوشش كرده اند بدین پرسش ها پاسخ دهند تا وجدان حق جوی خود را قانع سازند و حاصل پژوهشهای خود را در اختیار دیگر انسان ها قرار دهند. پیامبران الهی معاد را باور داشته و اساس دعوت خود را بر آن استوار ساخته اند.

زندگی پس از مرگ در ادیان آسمانی یكی از عقاید قطعی به شمار می رود. صدها و هزارها كتاب به زبان های مختلف نگاشته شده است . پیامبر گرامی اسلام و امامان معصوم (ع) در راستای ترویج و تثبیت ایمان به معاد جایگاه بسیار والایی دارند. قرآن مجید بیش از همه ی كناب های آسمانی در این باره تأكید دارد و در آیات فراوانی به جنبه های گوناگون آن اشاره می كند. تدبر در آیات عمیق این كتاب آسمانی با استفاده از رهنمودهای احادیث پیامبران و امامان معصوم (ع) می تواند ما را در شناخت زندگی پس از مرگ كه جهان غیب است و درك روشن و كامل آن برای ما و در این جهان غیر ممكن می باشد به مقدار دركمان كمك كند.

فصل اول : دوزخ (جهنم)
دوزخ (از نظر آیت ا; دستغیب )
دوزخ گودالی است بی پایان و آتشی است افروخته شده از غضب یزدان و زندان اخروی است كه در آن انواع عذابها و اصناف شدتها و اقسام بلاها است كه ادراك آن ها فوق فهم ماست و تحقیقاً مقابل و ضد بهشت است. چنانكه در بهشت انواع نعمتها و لذتها وجود دارد و ذره ای ناراحتی نیست ولی در جهنم انواع شدتها و ناراحتی ها موجود است و آسایش و راحتی در آن نیست.

دوزخ از نظر ابراهیم امینی در كتاب معاد در قرآن
دوزخ جایگاهی است در جهان دیگر كه بزه كاران در آن جا به انواع عقوبت های كیفر می بینند. قرآن مجید از آن جا به عنوان جهنم و حجیم یاد می كند به آیات زیر توجه فرمایید:
1- «به كافران بگو: به زودی مغلوب می شوید و به سوی جهنم محشور خواهید شد، و جایگاه بدی است.» سوره ی آل عمران آیه ی 12
2- «خدا همه منافقان و كافران را در جهنم گرد می آورد.» سوره ی نساء آیه ی 140

3- «خدا به مردان و زنان منافق و كافران به آتش جهنم وعده داده و در آن جا جاودانه خواهند بود. همان، آنان را كفایت می كند و خدا آنان را لعنت كرده است و عذابی پایدار خواهند داشت» توبه آیه 68

4- «هركس نزد پروردگارش گنه كار بیاید بی گمان داخل دوزخ شود كه نه می میرد و نه زنده می ماند» طه آیه 74
5- «برای كافران‌آتشی جهنم آماده است، نه حكم مرگشان صادر می شود، نه در عذابشان تخفیف داده می شود. بدین نه هر ناسپاسی را كیفر می دهیم. «سوره فاطر آیه ی 36»
6- «پروردگارتان فرمود: مرا بخوانید تا اجابت كنم، آنان كه از پرستش من سرباز می زنند با خواری داخل جهنم می شوند» سوره غافر آیه ی90
جهنم كمینگاه بزرگ ( تفسیر نمونه جلد 26)

در آیه ی 21 سوره نبأ «جهنم كمینگاهی است» در آیه ی 22 سوره ی نساء «محل بازگشت طیغانگران» آیه 23 همان سوره «مدتهای طولانی در آن می مانند» «مرصاد» اسم مكانی است به معنی جایگاهی كه در آن كمین می كنند. و اگر به معنی «صیغه ی مبالغه» تفسیر كنیم خود دوزخ در كمین آن ها قرار دارد و هر كدام از طغیانگران به آن نزدیك شوند آن ها را به سوی خود می كشاند و در كام خود فرو می برد. «مآب» به معنی مرجع و محل بازگشت است ، و گاه به معنی منزلگاه و قرارگاه می آید، در این جا به همین معنی است «احقاب» در اینجا به معنی این است كه مدتهای طولانی و سالیان دراز پی در پی می آید و می گذرد، بی آنكه پایان یابد، و هر زمانی كه می گذرد زمان دیگری جانشین می شود.
آفریده شدن بهشت و جهنم

شیخ صدوق (ره) در امالی و در عیوهن اخبار الارضا و در توحید با استثنا از مردی روایت كرده است : به امام رضا (ع) عرض كردم: ای پسر رسول خدا از بهشت و جهنم برایم بگو. آیا خداوند آن دو را با هم آفریده است یا خیر؟

امام رضا (ع) فرمودند: بله! به راستی كه رسول خدا (ص) در معراج، وارد بهشت شدند و جهنم را نیز دیدند. عرض كردم بعضی از مردم می گویند كه بهشت و جهنم آفریده نشده . ایشان فرمودند : آن ها از ما نیستند و نیز آن ها نیستیم و هركس بهشت و جهنم را انكار كرده، دست ولایت ما را قبول ندارد و تا ابد در آتش جهنم خواهد ماند.
خدای تبارك فرمودند : «هذه جهنم اللتی یكذب بها المجرمون، یطومون بینها و بین حمیم ان» سوره الرحمان آیه ی43 از كتاب تصویری از بهشت و جهنم.
آتش جهنم نمونه ی اول

«ابوبصیر می گوید: به امام صادق (ع) عرض كردم: یابن الرسول الله (ص) ! مرا (از آتش قهر خداوند) بترسان زیرا دلم سقاوت یافته است. امام صادق (ع) فرمود: «یا ابا محمد، خودت را برای یك زندگی طولانی آماده ساز. براستی كه جبرئیل (ع) در حالی كه چهره اش در هم بود ، نزد پیامبر آمد (و حال آنكه هر وقت نزد رسول خدا می آمد متبسم بود) رسول خدا (ص) فرمود: ای جبرئیل چگونه است كه امروز با چهره ی درهم نزد من آمده ای؟ عرض كرد : یا محمد (ص) دمدین گاههای آتش جهنم نهاده شده است (از این جهت من سخت ناراحتم) رسول خدا فرمود: دمیدن گاههای آتش چیست یا جبرائیل ؟ عرض كرد: یا محمد (ص) همانا خدای عز و جل به آتش توجه فرمود بر آن به مدت هزار سال (از سالهای دنیا) دمید تا

(شعله اش از شدت حرارت) سفید شد، آنگاه هزار سال (دیگر) بر او دمید تا شعله اش سرخ گشت، آنگاه هزار سال دیگر در آن دمیده تا سیاه شد و اكنون جهنم یك سیاهی سراسر ظلمانی است بطوری كه اگر قطره ای از ضریح (آب چرك و غفن و داغ) آن بر تمام نوشیدنی های اهل دنیا ریخته شود همگی از بوی بد آن به هلاكت می رسند. و اگر تنها یك حلقه از زنجیرهای دوزخ كه عرض هفتاد ذراع است در دنیا آورده شود تمام دنیا از شدت حرارت آن ذوب می شود. و اگر پیراهنی از پیراهن های اهل آتش جهنم بین آسمان و زمین قرار گیرد تمام اهل دنیا از بوی آن بهلاكت می رسد.»

نمونه ی دوم : یكی از امور معراج نشان دادن بهشت و جهنم به پیغمبر (ص) است.
رسول خدا (ص) فرمود در لیله المعراج هر ملكی كه بمن رسید خندان بود، بملكی رسیدم كه عبوس و گرفته بود و روی من نخندید. از جبرئیل پرسیدم او كیست؟ گفت: او مالك دوزخ است از وقتی كه آفریده شد، تاكنون همینطور است، بر روی كسی نخندیده است. پیغمبر فرمود: بجبرئیل گفتم: به او بگو سرپوش از جهنم بردارد. فرمود گوشه ای از سرپوش جهنم را عقب زدند دیدم شراره ی آن رو به بالا فوران زد بطوریكه ترسیدم مرا هم فرا گیرد. گفتم آنرا بگیرد.
آتش جهنم شعور دارد.

از ظاهر آیات شریفه معلوم می شود كه آتش جهنم برخلاف آتش دنیا، دارای ادراك و شعور است چنانكه می فرماید روزی كه به جهنم می گوییم آیا پرشدی از اهل عذاب پس در جواب ما می گوید آیا باز هم اهل عذاب هستند؟ یعنی مرا هم گنجایش و هم اشتیاق به زیادتی است.
و نیز آتش جهنم اهل عذاب را می شناسد و به آن ها حمله می كند و جاذبه دارد و نعره می زنند چنانچه می فرماید: چون ببیند آتش جهنم ایشان را از جائی دور؛ از آن آتش آواز جوشیدن از زیادی خشم و غریدن بشوند.

هر شراره ی آتش چون شتریست : راجع به شراره ی آتش جهنم یعنی جرقه هایش كه به عدد ستارگان‌آسمان است. در قرآن مجید می فرماید:‌هر شراره اش بمانند قصری یا درختی بزرگی است و از دور مانند شتری زرد رنگ است (انها ترمی بشر كالقصر كانه جماله صفر)
درهای جهنم

امام باقر (ع) در تفسیر این آیه «وَ‌ اِنَّ موعِدَهُم اَجمعین;» فرمودند :
«به من چنینی خبر رسیده است – و خدا داناتر است – كه همانا خداوند برای جهنم هفت در كه (مراتب ) قرار داده است كه بالاترینشان «جحیم» است. اهل این در كه بر روی سنگ سختی می ایستد در حالی كه مغز سرشان می جوشد مانند جوشیدن محتویات یك دیگ جوشان. دومین در كه «لظی» نام دارد كه‌(از شدت حرارت) پوست را می كند. آن كسی را كه پشت كرد و از دستورات خداوند سرپیچی نمود فرا می خواند و همه آن ها را درون خود جمع می كند. سومین در كه ، «سقر» است بقدری سوزان و عذاب آور است كه هیچ كس را زنده باقی نمی گذارد، آن آتش بر آدمیان رو نماید و بر آن آتش نوزده فرشته موكلند. چهارمین مرتبه «حُطَمُه» است كه شعله های آن مانند قصر كشیده می شود، گویی شتران زردرنگند، و آنچنان ساكنان و اهل خود را می كوبند و می سوزانند كه این بیچارگان مانند سورمه می شوند، روح نمی میرد، آنگاه كه مثل سورمه می شوند مجدداً به حالت اول برمی گردند. (و عذاب همواره تكرار می شود.)

پنجمین در كه جهنم، «هاویه» است كه در این مقام اهل آن فریاد می زنند: ای مالك دوزخ بفریاد ما برس مالك هم در پاسخ استغاثه آنها ظرفی زردرنگ آتشین كه مملو است از صدید‌(آب داغ متعفی كه) نوشانده می شوند و از پوست بدنشان مانند مس مذاب سرازیر می گردد و وقتی بلند می شوند تا از آن بیاشامند گوشت صورتشان از شدت حرارت آن می ریزد. و این همان قول خداوند متعال است كه فرمود: «وَ اِن یَستعینوا یغاثوا;» و اگر دوزخیان فریادخواهی كنند ، در پاسخشان آبی جوشان مانند مس مذاب كه صورت را پوست می كند خورانده می شوند و به «راستی» بد معامله ای است كه به آن ها می شود. و كسی كه در این دركه بیفتد سقوطش هفتاد سال بطول می انجامد و هرگاه پوستی از او می سوزد

پوست دیگر جای آن را می گیرد. ششمین در كه «سعید» است كه سهید خیمه (سراپرده) از آتش دارد، در هر خیمه سیصد قصر از آتش و در هر قصر سیصد خانه از آتش و در هر خانه سیصد نوع عذاب های آتشین است. در این خانه ها مارهای بزرگی از آتش و عقربهایی از آتش دغل و زنجیرهایی از آتش مهیا شده است. و این همان قول خدای تعالی است كه فرمود : «اِنا اَعتَدنا للكافرینَ سَلاسِل و اَغلالاً و سَعیداً»

طبقه ی هفتم، «جهنم» نام دارد كه در آن «خلق» است قُل اَعوذَ بِرَبِّ النّاس» و آن نام چاهی است كه هنگامی كه گشوده می شود شعله های آن بر افروخته می شود و این آتش از لحاظ عذاب شدیدترین آتش دوزخ است در این مرتبه كوهی وجود دارد از آتش زردرنگ كه در وسط جهنم است و نیز بیابانی از مِش (روی) مذاب كه در اطراف این كوه جریان دارد و عذاب آن آتشین است.»

كوهی به نام سكران
شیخ طبرسی در امالی با استناد از رسول خدا‌ (ص) روایت كرده است: حبیبم جبرئیل امین (ع) به من فرمود خدای تبارك و تعالی در جهنم، كوهی به نام «سكران» آفریده است و در دامنه ی آن كوه، سرزمینی به نام «غضبان» قرار دارد. در آن سرزمین، دره ای است كه عمق آن صد سال راه است. و در آن دره صندوق هایی از آتش وجود دارد و در آن صندوق ها، جامه ها و زنجیرها و دست بندهایی از آتش برای اهل جهنم وجود دارد كه در آن ساخته می شوند.

ویل : در تفسیر فرات با استناد از محمد بن احمد روایت شده است. امام علی (ع) فرمودند : روزی رسول خدا به من فرمودند: ای علی به راستی جبرئیل (ع) نزد من آمد و به من خبر داد كه امتم بعد از من به تو خیانت و اهانت خواهند كرد، پس «ویل» بر آن ها باد و آن را سه بار تكرار كرد.
به ایشان عرض كردم : معنای ویل چیست به ایشان فرمودند: ویل سرزمینی است در جهنم كه جایگاه تو و كسانی است كه با خاندان تو جنگ می كنند و كسانی كه در بیعت كردن با تو خیانت می كنند.

سخنانی از امام خمینی در توصیف دوزخ و عذابهای دوزخی :
جهنم و عذاب های گوناگون عالم ملكوت و قیامت صورتهای عمل و اخلاق خود توست. تو به دست خود خویشتن را دچار ذلت و زحمت كردی و می كنی، تو با پای خود، به جهنم می روی و به عمل خود جهنم درست می كنی، جهنم نیست جز باطل عمل های ناهنجار تو، ظلمت ها و وحشت های برزخ و قبر و قیامت نیست جز ظل ظلمانی اخلاق فاسده بنی انسان. (فَمَن یَعمَل مِثقال ذَرهٍ خیراً یَرَه * وَ مَن یَعمَل مِثقالَ ذَرَه شَرّ یَرَهُ)
علی (ع) از آتش دوزخ می ترسد.

انبیاء و بزرگان می ترسیدند و می لرزیدند ، مؤمن بهر اندازه عمل خوب هم داشته باشد باید خود را از عذاب دور نداند بایستی بین خود و جهنم یك پرده فضل خدا را مانع ببیند. از علی (ع) بالاتر سراغ داری؟ علی خود را وادار می كند كه از عذاب بترسد روزی حضرت وارد خانه یتمی می شود تنور آتش می كند تا نان بپزد وقتی شعله آتش بلند می شود و سرخود را نزدیك می كند. بخود می گوید علی بچش مزه ی آتش را.

فصل دوم : نامها و صفات جهنمیان
صفات خداوند متعال، به یك اعتبار، دو نوع است: صفات رحمانیه و صفات قهریه و غضبیه . صفات رحمانیه مانند : رزاقیّت، غفاریّت، رحمانیّت و ; صفات قهریه مانند: جباریّت كبریائی، انتقام و ; مظهر و ظهور تامه و بالغه ی این اسماء و صفات در قیامت است.
نامها و صفات جهنم

النّار : و قالوا لَن تَمَسَّنا النّار الّا ایّاماً معدوده
و یهود گفت: آتش جهنم جز روزهای معدودی به ما نخواهد رسید.
اَشَدُّ العَذاب : وَ یَومَ القیامَه یُرَدّون اِلی اَشَدُّ العَذاب وَ ما اللهُ بغافلِ عَمّا تَحمَلون
و در روز قیامت (قوم فرعون) به شدیدترین عذاب گرفتار خواهند شد و خداوند از آن چه می كنید، غافل نیست.

عذابٌ خلد : ثُمَّ قیلَ لِلّذین ظَلَموا ذوقوا عذاب الخلد . (یونس 52)
سپس به كسانی كه ستم كردند گفته شد : بچشید عذاب جاودان را.
جحیم : وَ لا تُسئلُ عَن اَصحابِ الجَحیم (بقره 119)
و از اصحاب جهنم هیچ سؤالی نمی شود.‌(زیرا آن ها از اساس كفر بودند)
تهدید شدگان به عذاب دوزخ

در قرآن كریم چند دسته از مردم به عذاب های دوزخ تهدید شده اند.
دسته ی اول كافران: كسانی كه به خود و معاد و نبوت ایمان ندارند.
قرآن می گوید: «كسانی كه كافر شدند و آیات خدا را تكذیب كنند آنان اهل دوزخند و در آن جا جاودانه خواهند بود.»
دسته دوم : مشركان : كسانی كه در پرستش، غیر از خدا را شریك قرار می دهند.

قرآن می فرماید: «كافران اهل كتاب و نیز مشركان در آتش دوزخند و برای همیشه در آن جا خواهند بود. اینان بدترین انسان ها می باشند.
دسته سوم : منافقان : كسانی كه در باطن ایمان ندارند ولی با زبان مدعی ایمان هستند. قرآن می گوید: « خدا به مردان و زنان منافق و كافران وعده آتش دوزخ داده است و در آن جا جاودانه اند. همین برایشان بس است. خدا آن ها را لعن كرده و در عذابی پایدار گرفتار خواهند شد.

گروه چهارم : ظالمان و ستم كاران هستند. قرآن می گوید: «آن گاه به ستم كاران گویند: عذاب جاوید را بچشید، آیا نه این است كه در برابر اعمالتان كفر می بینید. »
گروه پنجم ، كسانی كه انسان یا انسان هایی را بدون جرم به قتل می رسانند. قرآن می گوید: «هركس مؤمنی را به عمد بكشد كیفر او جهنم است كه در آن جاویدان خواهد بود، خدا بر او خشم گیرد و لعنت كند و برایش عذابی بزرگ آماده سازد. »

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir