توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

  مقاله بررسی كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان در كودكان 11 تا 14 ساله ایرانی به وسیله شاخص Child-OIDP: قسمت اول – روایی و پایایی شاخص، شیوع و شدت اختلال در عملكردهای روزانه دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بررسی كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان در كودكان 11 تا 14 ساله ایرانی به وسیله شاخص Child-OIDP: قسمت اول – روایی و پایایی شاخص، شیوع و شدت اختلال در عملكردهای روزانه  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله بررسی كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان در كودكان 11 تا 14 ساله ایرانی به وسیله شاخص Child-OIDP: قسمت اول – روایی و پایایی شاخص، شیوع و شدت اختلال در عملكردهای روزانه،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بررسی كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان در كودكان 11 تا 14 ساله ایرانی به وسیله شاخص Child-OIDP: قسمت اول – روایی و پایایی شاخص، شیوع و شدت اختلال در عملكردهای روزانه :

مقاله بررسی كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان در كودكان 11 تا 14 ساله ایرانی به وسیله شاخص Child-OIDP: قسمت اول – روایی و پایایی شاخص، شیوع و شدت اختلال در عملكردهای روزانه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان 1388 در مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از صفحه 187 تا 196 منتشر شده است.
نام: بررسی كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان در كودكان 11 تا 14 ساله ایرانی به وسیله شاخص Child-OIDP: قسمت اول – روایی و پایایی شاخص، شیوع و شدت اختلال در عملكردهای روزانه
این مقاله دارای 10 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شاخص Child-OIDP
مقاله کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان
مقاله روایی
مقاله پایایی
مقاله شیوع

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: شاخص Child-OIDP ابزاری قابل استفاده جهت سنجش كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان كودكان می باشد كه در این مطالعه پس از تهیه نسخه فارسی، اعتبار و پایایی آن مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس با استفاده از این ابزار میزان شدت، شیوع و طول دوره تاثیر مشكلات دهان و دندان بر عملكردهای روزانه كودكان 14-11 ساله ایرانی مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه مقطعی پس از ترجمه Child-OIDP، به زبان فارسی ابتدا این پرسشنامه از طریق مصاحبه با 384 كودك تكمیل و سپس كودكان تحت یك معاینه دهانی ساده قرار گرفتند. بر اساس اطلاعات بدست آمده، ویژگی های سایكومتریك پرسشنامه شامل روایی (ساختار، ظاهری و محتوا) و پایایی (آزمون – پس آزمون و پایایی درونی) بر اساس روش اعتبار سنجی و تطابق میان فرهنگی بدست آمد. برای ارزیابی روایی ساختار، ارتباط اعداد شاخص Child-OIDP با متغیرهای سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی خوداظهار كودك توسط آزمون غیرپارامتریك Spearman سنجیده شد. شیوع اختلالات دهانی از نقطه نظر جنس توسط آزمون Chi-square مقایسه شد، در حالی كه میزان اعداد شاخص Child-OIDP از لحاظ جنس توسط آزمون Mann-Whitney مقایسه شد.
یافته ها: پس از انجام آنالیز آماری لازم، پایایی و روایی نسخه فارسی شاخص Child-OIDP مورد تایید قرار گرفت. رابطه میان Child-OIDP با سلامت دهان و سلامت عمومی خود اظهار (self report)، میزان رضایت از ظاهر دهان و درد در دندان ها در سه ماه گذشته معنی دار بود (P<0.001). مقادیر cronbach’s alpha و ICC به ترتیب 059 و 078 به دست آمد. 53% از كودكان اختلال عملكرد را به واسطه مشكلات دهانی خود ابراز نمودند. بیشترین اختلال در تمیز كردن دهان یا خوردن غذا گزارش شد (به ترتیب 307% و 296%). همچنین خون آمدن از لثه (288%)، دندان های حساس (211%) و دندان درد (93%) شایعترین مشكلاتی بودند كه به عنوان دلایل ایجاد اختلال در عملكرد روزانه ذكر شدند.
نتیجه گیری: نسخه ترجمه شده Child-OIDP یك ابزار پایا با روایی قابل قبول جهت اندازه گیری كیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان می باشد به نحوی كه می تواند در كودكان 11تا 14 ساله ایرانی مورد استفاده قرار گیرد. میزان شیوع كودكان با اختلال عملكرد روزانه به واسطه مشكلات دهانی، در حد متوسط بود.

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir