سيستم پيشنهادي گودمن در انتقال پيام هاي متني

 
ارسال شده در تاریخ 4/1/2017 توسط admin در زمینه
 

گودمن (1991) سیستمی تقریباً شبیه به کانسترو را تشریح کرده است. این سیستم به پریسم  مشهور است و شرکت سیستم های شناختی آن را توسعه داده است. بانکهای بزرگ برای انتقال پیام های متنی به بخشهای خود از این سیستم استفاده میکنند. سیستم پریسم پیامها را در 100 مقوله تقسیم بندی میکند و نیز می تواند به صورت انتخابی از متن پیام ها چکیده استخراج کند. چنین سیستم هایی را میتوان به عنوان حد اعلای پیشرفت در حوزه نمایه سازی تخصیصی خودکار در نظر گرفت.

محصول دیگری از شرکت کارنگی به نام نام یاب وجود دارد که برای تهیه یک سیستم خدمات خبری براساس نام های دلخواه، در نام های افراد و شرکت ها جستجو می کند. این سیستم به حدی باهوش است که با استفاده از قابلیت های توکار می تواند نام های قابل پذیرش شرکت ها و سایر اسامی را تشخیص دهد (هایز و کوئرنر، 1993). در سال 1997، داو جونز یک سیستم نمایه سازی دانش  را برای تشخیص خودکار و بهنجارسازی اسامی شرکت ها در سرویس بازیابی / خبری داو جونز معرفی کرد. تا ماو می 1977، امکان شناسایی 40,000 نام وجود داشت و بهره گیران می توانستند براساس هر شکل ممکن از این اسامی جستجو کنند. این مرکز خدماتی ادعا میکند که هر روز 37000 مقاله را نمایه میکند (داو جونز، 1997).

وودروف و پلاونت ( 1994) سیستم جدیدی را برای نمایه سازی جغرافیایی خودکار شرح داده اند. این سیستم طراحی شده است تا:

نامه ای مکان ها و نیز محل های عام جغرافیایی را از مدارک استخراج کند و از فصل مشترک این ارجاعات برای ارزیابی حوزه هایی استفاده کند که یک مدرک به آن ارجاع می دهد. (ص 648)

می توان نام مکانهایی که در متن شناسایی می شوند را با پایگاهی منطبق کرد که طول و عرض جغرافیایی را تنظیم می کند و نیز می توان ویژگی هایی چون جنگل”، “سد”، “لنگرگاه و باتلاق را به انها ضمیمه کرد. تولیداتی چون سیستم کانسترو و پریسم انواعی از طبقه بندی خودکار را ارائه میدهند؛ یعنی مدارک را در طبقات یا مقوله هایی از پیش تعیین شده قرار میدهند. در طول سال ها، فعالیت هایی برای خودکارسازی نوعی از طبقه بندی که برای کتابداران آشناتر است – یعنی تخصیص شماره های رده به کتاب ها – انجام شده است، اما نتوانسته سیستم هایی ایجاد کند که کاملاً کاربردی باشند. لی یر و گیگیوئر “(1995) تلاش کرده اند تا سیستم خبرهای را ایجاد کنند که بتواند از یک طرح طبقه بندی به طرح طبقه بندی دیگر – دراینجا از طرح ردهبندی ریاضی متعلق به جامعه ریاضی دانان آمریکا به بخش علوم ریاضی از طرح دهدهی دیویی – بازنمایی کند. انها ادعا می کنند که ایجاد یک میانجی که بتواند به ریاضی دانان اجازه دهد تا با استفاده از طرح طبقه بندی جامعه ریاضی دانان آمریکا، به مجموعه کتابخانه ای دسترسی داشته باشند که براساس طرح رده بندی دیویی سازماندهی شده است، بسیار سودمند خواهد بود. با این حال، به نظر میرسد که این نوع از برنامه ها ارزش محدودی داشته باشند.

یک سیستم تعاملی که بتواند شماره های رده واقعی را به مدارک تخصیص دهد با استقبالی عمومی روبرو خواهد شد. در این خصوص کارهایی – نه در مقیاسی وسیع – انجام شده است. مثلاً گوتم و کامات (1995) با استفاده از طبقه بندی دهدهی جهانی، سیستم پیش نمونه ای را برای طبقه بندی مدارک در حوزه خوردگی فلزات ایجاد کردند. گرچه سیستمی پیشرفته تر و کمتر جاه طلبانه تر از سیستم مدایندکس قبلاً توضیح داده شده است، اما سیستم پیش نمونه ای که آنها توصیف کرده اند نیز به روشی مشابه عمل میکند، یعنی به بهره گیر اجازه می دهد تا با در نظر گرفتن همه ابعاد، شماره رده ای را تدوین کند.

اکنون دراسی ال سی  سی تحقیق مهمی درباره رده بندی خودکار در حال انجام است. در مؤسسه آسیالسی، پروژه اسکورپیون در حال انجام است که میکوشد تا از طریق رده بندی دهدهی دیویی صفحات وب را به طور خودکار رده بندی نماید (تامپسون و دیگران، 1997). براساس انطباق متون و بی با سرعنوان های متنی که با شماره های رده بندی دهدهی دیویی همراه هستند و با استفاده از الگوریتم هایی که برای استفاده در سیستم اسمارت توسعه یافته بود، شماره های رده بندی به مدارک تخصیص مییابند.

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 icbc.ir